Autor Tema: Smotavac  (Pročitano 878 puta)

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
Smotavac
« poslato: 22.Apr. 2012, 11:27:15 »
Povremeno na raznom drveću nalazim nešto što izgleda ovako. Čuo sam da to zovu smotavac, ali i dalje ne znam šta je unutra.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Smotavac
« Odgovor #1 poslato: 22.Apr. 2012, 18:44:26 »
To su kucice za larve tvrdokrilaca iz porodice Attelabidae. Neki ih zovu i cigarasi. Po vrsti drveta i obliku "cigare" moze de dosta precizno odrediti. Kad se vratim sa terena pazljivije cu da pogledam i probati da odredim vrstu. Koje je drvo u pitanju. Ovo se obicno moze naci na lesniku, grabu, johi, hrastu, redje na bukvi, topoli.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #2 poslato: 22.Apr. 2012, 21:58:46 »

Evo da se priključim sa mojim pitanjem. Slični smotuljak sam našla 14/05/2010 na listu loze. Moja radoznalost je odmotala smotuljak pre nego što sam ga slikala. U smotuljku sam našla jajašce, sad se više ne sećam da li sam imala dva smotuljka, ili jedan sa dva jajašca. Pokušala sam da odgajim larve koje su se izlegle, one su lepo izrasle za dva meseca, ali imago se nije razvio. Može li se na osnovu ovih podataka i slika larve odrediti koja je vrsta?
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #3 poslato: 22.Apr. 2012, 22:04:35 »
Curculionidae sigurno. Od smotavaca (cigarasa) na lozi se moze naci Byctiscus betulae.
Na osnovu larve nema sanse da se odredi.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #4 poslato: 22.Apr. 2012, 22:21:48 »
-

U redu, ne može preko larve, a posredno? Pošto sam nalazila Byctiscus betulae kod mene a smotuljak je nađen na lozi, može li se reći da to jeste B. betulae?
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #5 poslato: 22.Apr. 2012, 22:30:41 »
Bez slike "cigare" ne bih da nagadjam. Ako je imas, posalji.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #6 poslato: 23.Apr. 2012, 00:15:18 »
-

Nažalost, sliku cigare nemam, nisam mislila da je to bitno, to je bilo pre dve godine.
Možda jednom opet nađem.