Autor Tema: Puževi pod kamenjem [Zonitoides nitidus i Helix pomatia]  (Pročitano 1883 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Puževi pod kamenjem [Zonitoides nitidus i Helix pomatia]
« poslato: 21.Okt. 2011, 19:27:39 »
[Primedba Administratora. Poruka je izdvojena iz serije poruka koje su izgubile fokus]
...Nastavak poruke iz [Dvomillimetras]

Originalni naslov je danas, 1. maja 2012. izmenjen iz "Puževi pod kamenjem [Vitrina sp. Oxychilus sp.]" zbog toka identifikacije

Poslušao sam savet i popodne izašao da tražim puževe, ali ništa. Izgleda da ovi puževi ne žive pod kamenjem u Subotici :'(
Ali sam pokupio ovog lepotana. Velik je 4-5 mm. Najverovatnije Vitrina pellucida.

Ali ako pričamo o sitnoći, tek ovaj drugi crni je mali - oko 2 mm širok. Nalazio sam ga i ranije, nisam još stigao da ga identifikujem. Discus ruderatus?,  Oxychilus draparnaudi? ili možda po veličini više odgovara vrsti Vitrea pygmea, samo nisam siguran da ta živi kod nas... (gledam neke ruske ključeve)

[Za veće slike klikni ispod]
« Poslednja izmena: 01.Maj. 2012, 00:42:35 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: puzevi pod kamenjem
« Odgovor #1 poslato: 21.Okt. 2011, 23:32:32 »
Brzaš, brzaš. Za prvog mislim da si omašio a drugi bi mogao da bude Oxychilus, malo jače progooglaj :D.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 22.Okt. 2011, 21:54:34 »
Googlao sam i googlao a i dalje mislim da je ovaj mali crni Oxychilus draparnaudi, a ovde je čak pored njega za usporedbu i neki sličan Columelli:
http://www.jaxshells.org/draya.htm

Dodajem još jednu fotografiju puža koji je izašao da šeta...
Nisam u mogućnosti da ga izmerim jer je jako lomljiv, ali procenjujem da mu je širina kućice između 1,5 i 2 mm
« Poslednja izmena: 22.Okt. 2011, 22:03:31 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 24.Okt. 2011, 09:51:42 »
Evo izvučeno iz opisa vrste Oxychilus draparnaudi:

Distribution: Initially SW and W Europe to SW Germany, today introduced to most parts of central Europe, British Isles and other continents
Diagnosis: Shell horny brown, 5-5.5 very weakly convex whorls, last whorl width 1.7-2.2 x of penultimate whorl, not inflated, umbilicus moderately wide.
Penis subdivided into two parts (a shorter slender proximal and longer broader distal section) separated by a constriction (contrast to O. cellarius), rows of papillae of penis interrupted at the constiction (in O. cellarius continuous).
Size: 6-7 x 12-14 mm. Shell diameter usually larger than 12 mm (5 mm at 3 whorls, 8-8.5 mm at 4 whorls, 11 mm at 5 whorls, 13 mm at 5.3 whorls)
Biology: Humid habitats under leaves and stones in open and semi-open landscapes. Originally in humid and warm deciduous forests, today mostly (in central and N British Isles exclusively) in cultivated areas in human settlements, gardens, greenhouses, urban waste ground, roadside rubbish, compost heaps. In Switzerland in up to 2000 m altitude, but rare above 1000 m. Feeds on juvenile slugs and snails, earthworms, also cat and dog food.
Reproduction between May and September, animals lay up to 70 eggs (usually 30-40) (diameter 1.5-1.8 mm), juveniles hatch after 2 weeks and reach maturity after 8-9 months. Life span about 2 years.

Gledajući samo veličinu ova tvoja minijatura se ne uklapa, jedino ako je mladunče neko  ;D. Ali , naravno nikad se ne zna.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 30.Okt. 2011, 10:29:53 »
Hvala za ovaj iscrpni odgovor, ali ono sto dododatno komplikuje stvari je da nalazim ove puzeve (zive i mrtve) samo u ovoj velicini. Nisu valjda svi mladunci :o
Videcu materijal koji si poslao i izgleda treba dalje guglati...

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Puževi pod kamenjem [Vitrina sp. Oxychilus sp.]
« Odgovor #5 poslato: 12.Dec. 2011, 22:24:15 »
Pošto sam takoreći završio listu puževa Srbije sada mi je malo jasnije šta bi ovaj drugi puž mogao biti. Oxychilus draparnaudi nije sigurno jer on nije nađen u Srbiji ali je zato najverovatnije Aegopinella minor. Obično su veći (4-8mm), ima ih puno po Fruškoj gori a ovaj tvoj je verovatno mladunac.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 13.Dec. 2011, 22:21:09 »
I dalje nisam siguran, već dva meseca imam nekoliko živih primeraka u terarijumu koji sam napravio za puževe, svi su iste veličine i nikako da narastu. Ovo mora da se do kraja odgonetne - prilažem još fotografija:

Na prvoj je primerak pokupljen neki dan, pored jednog odraslog C. lubrica, na drugoj jedan pored ovog drugog (V. pellucida?) koji i sam nije velik i na trećoj još jedan mikroskopiran od ranije, da se vidi koliko je sitan (ono pored je lenjir, znači kućica mu jedva dostiže neki promer od 3 mm). Vidi se da je puž potpuno crn, ako to znači nešto. Mora da su mladi, i draparnudi bi bio duplo veći.

« Poslednja izmena: 15.Dec. 2011, 19:49:26 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #7 poslato: 28.Dec. 2011, 08:18:49 »
Crni mali je Zonitoides nitidus a veliki nije Vitrina pellucida, oni su mnogo nežniji i manji (5-6mm) i ne mogu da se uvuku skroz u kućicu. Imam ih ja slikane na Slanom Kopovu pre dve nedelje. Evo ih: (napomena: u familiji Vitrinidae ima više vrsta iz nekoliko rodova koje se samo anatomski mogu razdvojiti)

« Poslednja izmena: 28.Dec. 2011, 08:24:20 Dragisa Savic »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 26.Apr. 2012, 00:01:51 »
Mislim da sam našao koji je mali crni za kojeg sam tvrdio da je draparnaudi!
Eve ga: Faustina faustina mlad primerak (ili su ovi zeznuli determinaciju!)
« Poslednja izmena: 26.Apr. 2012, 00:09:35 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #9 poslato: 26.Apr. 2012, 07:46:48 »
Jok, ta vrsta jos nije nadjena u Srbiji a i dalje mislim da je to Zonitoides nitidus, cak sta vise veoma sam siguran.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 27.Apr. 2012, 00:37:58 »
O.K. predajem se (za sada ;)) - je li moguće da su ta dva puža toliko slični??
Ali tvrdim da je moj i dalje tamniji od Zonitoidesa (vidi ove slike), pa makar se on i zvao "crni staklenko" na engleskom.
Većina njih na slikama su sivkastobeli, ali prihvatam da je to možda varijabilnost.

Manimo ga (za sada ;)), ali ovo verovatno nisi očekivao:
Ovaj drugi patuljak, koji nas je takođe namučio - gotovo sigurno nije 'nova vrsta' već banalno beba običnog baštenskog!!
Ali su i oni u Biolibu imali problema sa ovima pa je jedan isto takav završio na listi neidentifikovanih!

« Poslednja izmena: 27.Apr. 2012, 00:51:27 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #11 poslato: 01.Maj. 2012, 00:37:57 »
Oxychilus draparnaudi
nije sigurno jer on nije nađen u Srbiji
Faustina faustina
ta vrsta jos nije nadjena u Srbiji
Za ove dve samo toliko da još nisu potvrđene ali ne znači da ih i nema. Zar ti nije sumnjivo da je draparnaudi u ekspanziji i nađen u celoj centralnoj i južnoj Evropi osim Bosne, Srbije, Crne Gore i Makedonije. Za jednu od tih zemalja, a to je ta u kojoj živimo, može se reći da praktiški gledano nema malakologije, pa je analogija i logična!!

mislim da je to Zonitoides nitidus, cak sta vise veoma sam siguran.
Dragiša ima nešto važno da ti saopštim: pobedio si a ujedno i prošao na testu iz malakologije. Bio sam dovoljno lud da prosledim slike jednom od vodećih malakologa sveta iz Carnegie muzeja u Americi Aydinu Örstanu i njegov sradnik je potvrdio tvoj ID! Čestitam!
Grupo, ove identifikacije uopšte nisu bila mačji kašalj!
« Poslednja izmena: 01.Maj. 2012, 00:48:18 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Puževi pod kamenjem [Zonitoides nitidus i Helix pomatia]
« Odgovor #12 poslato: 01.Maj. 2012, 22:32:08 »
 ;)