Autor Tema: Dryopidae  (Pročitano 465 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Dryopidae
« poslato: 15.Apr. 2012, 16:33:36 »
Da vas upoznam sa jednom bizarnom porodicom tvrdokrilaca koja je po mnogo cemu jedinstvenu u insekatskom svetu. Rec je o porodici Dryopidae, tvrdokrilcima od kojih vecina i na odraslom i na larvenom stupnju provode u vodi.

Posebni su po jedinstvenoj gradji antena, po kojima se razlikuju od svih drugih tvrdokrilaca, i jednoj neobicnoj osobini. Telo im je potpuno (mislim u bukvalnom smislu) pokriveno dlakama. Zamislite, cak su im i oci dlakave. Ovo osobina im dobro dodje za zivot u vodi jer se vazduh zadrzava izmedju dlaka sto im omogucava dugo da provedu pod vodom. Inace su to vrlo trome zivotinje koje zive u plitkim stajacim vodama gde se svojim dugim stopalima i velikim kandzicama cvrsto drze podloge i hrane se biljnim materijalom u raspadanju.

Nisam nasao kljuceve za determinaciju vrsta ove porodice ali na slici se najverovatnije nalazi Dryops auriculatus nadjen u jednoj barici u okolini Subotice. Velicina: blizu 5 mm
« Poslednja izmena: 15.Apr. 2012, 16:42:44 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Dryopidae
« Odgovor #1 poslato: 16.Apr. 2012, 07:19:53 »
Gabore, hvala za informacije. Jedino mi nije jasno kako vazduh ove
bube ne vraće na površinu jer je lakši od vode.
Pozdrav od Dejana

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Dryopidae
« Odgovor #2 poslato: 22.Apr. 2012, 23:03:44 »
Gabore, hvala za informacije. Jedino mi nije jasno kako vazduh ove
bube ne vraće na površinu jer je lakši od vode.
Pozdrav od Dejana

Pa vraca ih, kad se otpuste od podloge. Naime, noge su im duge kao i kandzice kojima se cvrsto drze za podlogu. Ukoliko se otpuste one odmah isplivaju. Ovo znam iz licnog iskustva jer radim sa kecerom za kosenje ispod vode. Kada sadrzaj iz mrezice sipam u posudu sa vodom one su uvek na povrsinu.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica