Autor Tema: Aristolochia...  (Pročitano 874 puta)

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
Aristolochia...
« poslato: 04.Apr. 2012, 10:18:40 »
Da li je neko video da li je mozda Aristolochia vec krenula da raste?
Poz
Filip

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Aristolochia...
« Odgovor #1 poslato: 04.Apr. 2012, 12:54:05 »
Zbog uskrsnjih leptira, pretpostavljam ;)
Ja ga imam u basti i (barem kod mene) jos nije iznikla ni malo zbog hladnoce i suse pretpostavljam (a bojim se i da mi je u ovoj jakoj zimi odmrzla?)...
U sumi na jednom skrivenom proplanku znam za populaciju koja bi vec treba da je krenula, provericu ovih dana. Pozz

P.S. gde imas Aristolochiu - po mom skromnom iskustvu - oko 1. maja vec sigurno imas i gusenice. Leptiri sad vec uveliko lete unaokolo.
Medjutim ja sam nalazio velike populacije Aristolochie a da nema leptira ni u blizini! Niko mi nije odgovorio na pitanje zasto, a pretpostavljam da biljka hraniteljka nije jedini faktor kod ovog leptira, mozda i vlaga vazduha, blizina vode ili nesto slicno. Na jedinom stanistu gde ga ima kod nas, jedna bara se nalazi 30 metara od proplanka sa Aristolochiom. Medjutim i ovde ima biljke na sve strane po sumi, ipak gusenica nema nigde drugde (mozda se radi o nekom stepenu teritorijalnosti kao kod Lycaene?). Nalazio sam Aristolochie i na osuncanim stepskim mestima a isto leptira nigde!!
« Poslednja izmena: 04.Apr. 2012, 13:12:16 jozi »

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #2 poslato: 04.Apr. 2012, 16:46:11 »
Hvala Jozi,
Vazno bi mi bilo znati da li je krenula vec na tom stanistu pa bih mozda dosao da uberem nekoliko strukova. Jeste, treba mi za leptira, ali za gusenice, imam nekoliko jaja drugog leptira koji se hrani istom biljkom i ukoliko ne nadjem svezu biljku u narednih nekoliko dana propasce. Ako su polyxene vec krenule, sigurno je i biljka...potrazicu prvo na par stanista na F.gori.
Inace, Aristolochia je dosta rasprostranjena, ali leptir ne prati uvek biljku, sto je i normalno, posto vise faktora uticu na to da li ce neko podrucje biti pogodno ili ne. Jedan od vaznijih faktora, po mom misljenju, je i to sto se biljka cesto nalazi u plavnim livadama, sto ona dobro podnosi jer zahteva i dosta vlage, dok leptir koji se ucauri nedaleko od biljke ne moze da prezivi poplave i led...
Cao
F.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 04.Apr. 2012, 23:58:54 »
Nadam se da ces naci biljku na FG, Subotica ti je svakako predaleko ;)

biljka cesto nalazi u plavnim livadama, sto ona dobro podnosi ... dok leptir koji se ucauri nedaleko od biljke ne moze da prezivi poplave

Aha, konacno neka hinta - e zato ne nalazim uskrsnjeg nigde uz Tisu a Aristolochie na sve strane!
Neka zato nastavicu da trazim i ove godine...

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 22.Apr. 2012, 21:22:54 »
znam za populaciju koja bi vec treba da je krenula

Izvinite za nesvesnu obmanu da već 'verovatno' ima Aristolochie - evo ovako je izgledao najjači izbojak pre 10 dana!
A leptira naravno nigde... Zbog jake zime kasni cela sezona :(

« Poslednja izmena: 22.Apr. 2012, 21:27:32 jozi »