Autor Tema: Da li ste do sada zapazili ovu invazivnu vrstu? [Arion lusitanicus]  (Pročitano 696 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Neće me biti par dana pa da postavim što sam već i ranije hteo, a to je pitanje u vezi "invazivnih puževa" (jer ih i iz ove grupe ih ima nekoliko):

Ja u Subotici još nisam, ali da li je neko već video ovu vrstu?

http://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_slug

To je španski golać (Arion lusitanicus) koji se širi svuda po Evropi i već je "trebao" da se pojavi i kod nas (neko mi reče da je čest u šumama uz Dunav?)
Liči na našeg autohtonog braon golaća (Arion rufus) ali naraste manji, 7-10 cm.
« Poslednja izmena: 31.Okt. 2011, 22:53:31 jozi »

Aleksandar Simović

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
Odg: Da li ste do sada zapazili ovu invazivnu vrstu?
« Odgovor #1 poslato: 23.Okt. 2011, 12:26:15 »
Mislim da sam ovakve vidjao u dedinom vrtu u Prijepolju, da nema neka nasa vrsta slicna ovoj? Uglavnom deda mi se zalio da ih ima mnogo...

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 23.Okt. 2011, 13:17:30 »
Ne verujem da je taj puž koji se širi sa severa već stigao do Prijepolja, tamo se verovatno radi o ovom našem:

Međutim, kako mi se čini sa ovih slika, toliko su slični da je determinacija bez nekog ključa možda i nemoguća. Moraćemo se ovim pozabaviti u nekom daljem postu :-\

Nena Panjković

• Jaje
  • *
« Odgovor #3 poslato: 27.Okt. 2011, 13:21:26 »
Meni se čini da sam viđala, ali sad sa slike jasno mi je da nisam. Pojavljuju se dve vrste, crni i smeđi (dosta svetao) a za ovog drugog sam očito greškom mislila da je taj okupator. Obratiću pažnju.