Autor Tema: Radosna vest  (Pročitano 257 puta)

ihi

• Leptir
Radosna vest
« poslato: 10.Jul. 2017, 08:12:40 »
Iako je Forum odumro i ne znam da li će iko pročitati ovu moju vest, imam želju da podelim radost  novog otkrića makar sa nekim zalutalim radoznalcem. Naime, prošle godine sam izveštavao o nalasku retke i dugo tražene i priželjkivane vrste Battarrea phalloides na Deliblatskkoj peščari. Nalaz je izvršio gljivar Branislav Kus, koji me je u aprilu t.g. odveo na na njeno stanište koje se nalazi na privatnom posedu u bašti vikendice. Stanište je sačinjeno od hrpe  lišća, verovatno godinama taloženog. Dakle, i ove godine gljiva se pojavila na istom staništu.
Ali to nije sve. Ima još jedan radostan podatak. Na istom staništu, u vreme pojave Battarrea phalloides. javio je skup od oko dvadesetak komada prekrasnih zvezdača Myriostoma coliforme.
Značaj ovih nalaza je u tome što imamo potvrdu o vremenu pojavljivanja i jedne i druge vrste, kao i uvid u to kako izgleda mlado i još neotvoreno plodonosno telo Myriostoma coliforme. Snimci na Internetu u fazi otvaranja ove zvezdače su veoma retki. Njihova  krastava kožica čini ih sličnim nekoj vrsti iz roda Scleroderma.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Radosna vest
« Odgovor #1 poslato: 10.Jul. 2017, 15:13:36 »
.

Ima nas koji čitamo šta se piše na forumu :-)
Zaista lepe vesti.
Ja ne skupljam lišće ispod lešnika već nekoliko godina, nadam se nekim lepim gljivama, možda.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 11.Jul. 2017, 00:29:15 »
sjajno gosn ihi, a te boženka ispod lišća su za dragišu. skupi u džakove i pošalji mu brzom poštom :)

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 11.Jul. 2017, 07:11:04 »
Ova dva odgovora vesele me kao Noja kada mu se vratio golub (gavran) s grančicom u kljunu, najavljujući kopno u blizini.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 13.Jul. 2017, 02:20:39 »
 :)

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #5 poslato: 16.Jul. 2017, 23:13:49 »
te boženka ispod lišća su za dragišu. skupi u džakove i pošalji mu brzom poštom :)

Jedino tako i mogu da mu ih šaljem, sve skupa u džaku, jer ja tamo ništa ne vidim. Čekam da mi izrastu malo krupniji primerci :-D
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #6 poslato: 12.Avg. 2017, 10:16:18 »
Bravo Ihi za nalaze. Stvarno su vredni i pažnje i spominjanja.

A za forum ne brinite, kada bude gljiva biće i postova.