Autor Tema: Larva nosorožca - Oryctes nasicornis  (Pročitano 3156 puta)

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Larva nosorožca - Oryctes nasicornis
« poslato: 15.Okt. 2011, 20:47:40 »
Ovu larvu sam našla u kompostištu koje sam napravila od biljnih ostataka i grančica. Pošto kad mene nisam našla većeg suvozemnog tvrdokrilca od Oryctes nasicornis pretpostavljam da je ovo njegova larva. Da li je?
Larva je veličine oko 70mm, upaljač postavljen radi poređenja je klasičan.

« Poslednja izmena: 29.Okt. 2011, 20:48:13 Enka »
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Larva nosorožca
« Odgovor #1 poslato: 15.Okt. 2011, 23:34:49 »
Larve Scarabeidea je ekstremno teško identifikovati. Imam neki ruski ključ pa ću probati sutra da proverim da li je možda to larva nosorožca.

Stvarno je velik ali veličina larvi zavisi i od količine hrane tako da ne mora da znači da je Oryctes. Njegove larve se razvijaju u trulom drvetu i ako na tvom kompostu ima puno debljih grana ili komada drveta onda možda. Ako je običan kućni kompost (kore od krompira, mahune od gršaka i slično) i ako su u kompostu počele da klijaju neke biljke onda ja mislim da je to ipak nešto drugo. Možda Pentodon idiota? Ona se hrani korenjem različitih vrstazeljastih i drvenastih  biljaka. Ta vrsta je dosta česta u Vojvodini. Ja je stalno iskopavam na različitim mestima u dvorištu a na proleće masovno bauljaju po kraju.
« Poslednja izmena: 18.Okt. 2011, 22:00:48 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #2 poslato: 15.Okt. 2011, 23:54:32 »
Baš debljih grana nema, ali ima puno iseckanih grančica. Redovno viđam ovako velike larve u kompostu a leti uveče redovno viđam i nosorožce. Korenčića i korenja nema u kompostu, ništa ne klija.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #3 poslato: 16.Okt. 2011, 00:05:18 »
Uvek možeš da sačekaš da se pojavi adult ;-)

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #4 poslato: 16.Okt. 2011, 00:27:43 »
Pored silnih gusenica još mi fale i larve koje se hrane trulim drvećem. :-)

Kad već pominješ čekanje, zna li neko koliko godina raste larva nosorožca? Znam da se za gundelje pominje nekoliko godina a te larve su mnogo manje, mada se one hrane korenčićima, pa možda im zbog toga treba tako puno vremena. Ovi veliki se hrane drvećem, možda je hranivije pa one brže rastu.
Zanima me zato što sam ovaj deo komposta počela da gomilam pre godinu dana, ako žive duže to znači da su prešle iz jednog u drugo kompostište.

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #5 poslato: 16.Okt. 2011, 16:03:33 »
Cao Enka,
Najverovatnije je O. nasicornis, samo su oni toliko krupni, ali stvarno pokusaj da ga odgajis!
F.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #6 poslato: 17.Okt. 2011, 01:14:34 »
Bih ja gajila, ali tako velika larva je bila samo jedna, (bile su još 4 manje, ali sigurno veće od larvi gundelja, pa su i to verovatno bili nosorožci) a ja nisam bila sigurna da bih joj mogla obezbediti potrebne uslove, kad i ne znam koji su, za normalan razvoj. Bilo bi mi žao da je "ubijem" neodgovarajućim smeštajem. Obično ih nađem svake godine, možda do sledeće jeseni smislim kako da je smestim, ustvari obezbedim da ostane tamo gde sam je našla a da mi ne pobegne.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #7 poslato: 17.Okt. 2011, 09:09:41 »
Sta si uradila sa larvama? Nisi valjda bacila. Jesi li iskoristila kompost (mislim prosejala i rasbacala po basti) ili je on ostao tamo gde je. Ako jeste onda larve mozes da vratis u kompost da se razviju tamo. Iskopaj male rupice stavi larve i prekrij ih kompostom, oni ce se vec rasporediti kako im odgovara. Treba samo da postavis neku mrezastu konstrukciju preko komposta da insekt koji izadje ne odleti. Ako je to problem. mozes uzeti nekoliko lopata komposta i smestiti u neku posudu (duboku da ne smrzne / veeeliki lonac npr., mozes i njega da zakopas u kompost) pa pokri mrezom samo njega. To mozes da uradis i u rano prolece i posle toga povremeno da proveravas da li je neka metamorfozirala tokom aprila, maja meseca.

Inace po literaturi njihovo razvice moze da traje od tri do cak 5 godina i larve mogu da budu i do cak 10cm velicine!
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #8 poslato: 17.Okt. 2011, 09:46:00 »
Naravno da NISAM BACILA larve, već sam ih lepo prenela u drugo kompostište, koje ću tek dogodine da razbacam po bašti. Razmišljala sam i  ja o nekoj velikoj posudi za smeštaj, ali mi je bio problem što pri ruci nisam imala dovoljno bušnu a plašila sam se da zakopam celu, jer bi se od kiše punila vodom. Naći ću nešto za dogodine. Verovatno ću neku plastičnu da izbušim. Hvala za podatak koliko žive larve.

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #9 poslato: 20.Okt. 2011, 01:55:38 »
Cao Enka,
Bas steta, posto je larva delovala vrlo zrelo i svakako je u poslednjem stadijumu, sto znaci da bi se iduce godine vec izlegla.Trebalo je samo da uzmes veliku plasticnu kutiju, izbusis rupe na poklopcu i stavis larvu sa kompostom unutra. Vrlo se lako gaje, a u kucnim uslovima larve mnogo brze sazrevaju i mozes odrasle jedinke dobiti vec za godinu dana. Probaj, jaaako je zanimljivo.
Cao
Filip