Autor Tema: Solitarne ose iz roda Sceliphron u Novom Sadu  (Pročitano 6346 puta)

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Solitarne ose iz roda Sceliphron u Novom Sadu
« poslato: 07.Feb. 2012, 15:52:16 »
Pokušavajući da identifikujem jednu vrstu ose, shvatih da je i druga koju sam slikao na istom mestu iz istog roda - Sceliphron  :)
Ove ose su soltarne i predatori su drugih insekata i paukova (kao i ostale iz familije Sphecidae). Grade gnezda od blata u koja unose paralisan plen - paukove, i potom poležu jaja i zatvaraju komore. Shodno tome - ne brinu o potomstvu, i teško ćete doći u situaciju da vas ubodu - osim naravno čačkanjem prstima  ;D
Očigledno je da su ovde, na barici pored trotoara sakupljale građevinski materijal.

Prva vrsta je Sceliphron destillatorium. Dobra stvar je da nije u pitanju unesena severnoamerička vrsta S. caementarium - razlikuje se po žutim oznakama na thorax-u.
Trebalo bi da se javlja u predgrađima gradova i selima, ali izgleda da joj odgovaraju i ovakva urbana staništa - u konkretom slučaju lokalitet je odmah do malog parka.

17/06/2008 Novi Sad 0408839 5010811 80m
20/06/2008 Novi Sad 0408839 5010811 80m

Druga je S. curvatum, centralnoazijska vrsta prvi put registrovana u Evropi 1979. godine. Gnezdi se naročito u urbanim sredinama.

17/06/2008 Novi Sad 0408839 5010811 80m
11/06/2010 Novi Sad 0409964 5011008 83m - jedinka pronađena mrtva nakon tretmana komaraca iz vazduha.

Inače, svaki put nakon prskanja iz aviona (aktivna suspstanca je lambda-cihalotrin, ako se ne varam) na trotoarima po celom gradu se mogu naći desetine, a verovatno i stotine mrtvih bumbara, potom pčela i drugih opnokrilaca, tvrdokrilaca (pa čak i "mrcina" kao što je Anoxia orientalis  :o), naravno dvokrilaca, a te godine našao sam i jednog ošamućenog vilinog konjica (Sympetrum sp.). Tada sam sakupio određen broj jedinki različitih grupa insekata (oko stotinak, od čega je veliki deo bumbara). Nažalost, ovo sakupljanje nije bilo sistematično, ali bi organizovana akcija uz poznavanje putanje aviona i analizu koncentracije otrova u mrtvim jedinkama možda mogla da pruži naučne činjenice o efektu ovakvog načina kontrole komaraca na druge grupe insekata...  :-\  Bar je to idealistička zamisao koja mi se motala po glavi od onda  ::)

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Solitarne ose iz roda Sceliphron u Novom Sadu
« Odgovor #1 poslato: 07.Feb. 2012, 20:42:15 »
Saša
Pojasni  šta se dešava sa potomstvom kada se razvije iz položenih jaja.
Da li potomstvo probuši zidić od blata i izađe napolje ili ostane unutar
i ugine? Ova gnezda sam ima prilike da gledam ispred apoteke moje žene.
Lično sam se uverio da nisu agresivni i sda ne ubadaju iako sam morao da rušim gnezda.
Hvala na korisnim informacijama.
Puno pozdrava od Dejana.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #2 poslato: 07.Feb. 2012, 21:24:09 »
Larva se u svojoj komori hrani ostavljenim plenom, raste, potom se ulutka, i nakon metamorfoze probija svoj put napolje (pretpostavljam da je zid na određenom mestu slabiji). E sad, osa oko gnezda ima samo u toku izgradnje (i tada su u pitanju ženke) ili kada ga napuštaju mladi, a inače su pusta:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sceliphron.nest.jpg

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #3 poslato: 08.Feb. 2012, 01:07:58 »
Da li je na ovoj mojoj slici Sceliphron destillatorium? Nađena je uginula, ne sećam se da li posle zaprašivanja komaraca, kod mene u St. Pazovi, 15/07/2010.
Tvoje beležim u bazu, pa ću im pridružiti i ovu moju, ako je iz iste fele.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #4 poslato: 08.Feb. 2012, 14:58:46 »
Problematična...  :(
S. spirifex ima grudi u potpunosti crne, zajedno sa tegula-ma (ona mala pločica u osnovi krila koje su u ovom slučaju žute boje).
S. destillatorium bi trebalo da ima žute tegulae i jednu žutu oznaku na grudima (otprilike na sredini) kao primerak sa moje fotografije... Možda je ova jedinka ulepljena u nešto crno, pa se žuta šara ne vidi  ;D Šalu na stranu, stvarno je prekrivena nečim naročito u predelu vrata... ??? Da nije smola?
Ipak bih rekao da je, od četiri vrsta iz podroda Sceliphron pristunih u Evropi, ovo S. destillattorium.
S. caementarium i S. madraspatanum imaju (uglavnom) po tri šare na grudima.
No moram napomenuti da ovu grupu insekata stvarno ne poznajem dobro  :-\

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 19.Feb. 2012, 18:01:30 »
Danas sam pronašao gnezdo Sceliphrona u šupi za drva.
Evo slike gde se vidi blatno gnezdo i ulutkana larva.
Da li je to Sceliphron?
Podaci selo Belegiš   0447880E   4985620N   100mnv  slikano 19.02.2012.
Pozdrav svima od Dejana
« Poslednja izmena: 19.Feb. 2012, 18:22:04 Дејан Ранковић »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #6 poslato: 20.Feb. 2012, 00:35:28 »
Hm, ovako sa strane mi ne liči puno na njihovo gnezdo, ali s obzirom na materijal od koga je izgrađeno ne znam šta bi drugo moglo biti  ???

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #7 poslato: 20.Feb. 2012, 00:41:15 »
Hm, ovako sa strane mi ne liči puno na njihovo gnezdo, ali s obzirom na materijal od koga je izgrađeno ne znam šta bi drugo moglo biti  ???

Pretpostavljam da je to zato što se na fotografiji vidi deo gnezda koji je bio pričvršćen za zid?
Iako nisam imao prilike da ranije vidim njihova gnezda uživo...

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #8 poslato: 20.Feb. 2012, 02:25:14 »
Danas sam pronašao gnezdo Sceliphrona

Dejane, pokušaj sačuvati tu lutku, možda se ispili osa pa ćemo znati koja su vrsta. Kad si već slikao larvu i lutku, bilo bi lepo da imamo i imago. Za larvu je verovatno kasno, teško da će preživeti bez hrane. Ako nisi skinuo sve kućice, slikaj ih da vidimo kako izgledaju.

Davno je na zidu kod supruga u sevisu u centru Pazove neka osa napravila više spojenih kućica i u njih smeštala paukove, kada je napunila ćeliju, zatvarala je.
Nažalost, to je bilo davno, dok još nisam imala fotoaparat da sve slikam.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #9 poslato: 20.Feb. 2012, 09:32:32 »
Tako je. Deo gnezda na slici je upravo onaj deo koji je bio prilepljen za drvenu gredu.
Enka, potražiću još koje gnezdo pošto sam one larve i lutke bacio.
Pitam se da li je to uopšte Sceliphron. Mislim da jeste. U nekim ćelijama sam zatekao
i ostatke manjih paukova što govori da se larva hranila paucima(Saša je opisao
hranjenje larve u svom komentaru)
Pozdrav Dejan