Autor Tema: U očekivanju pomoći: koja Amanita?  (Pročitano 333 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
U očekivanju pomoći: koja Amanita?
« poslato: 13.Dec. 2016, 21:21:50 »
Nisam bio na Forumu jedno duže vreme.

Ova godina mi je bila najluđa, prešao sam više terena nego deset ili više godina unazad sve zajedno. Uglavnom posao kartiranja ptica, svuda po Srbiji. Možda jednom napravim mali izveštaj u slikama ovde, ali mi je sada jako važna potvrda ove vrste gljive koja se subtilno potkrala u vilino kolo turkinja (Leucoagaricus ssp.) na Pašnjacima velike droplje u Banatu, 1. oktobra.

Radi se o gljivi koja mi liči na Amanita vittadinii ili na Amanita strobiliformis. Šta mislite?

Već sam jednom nalazio ovu to jest ovakvu gljivu u Mađarskoj.

Takođe, guglanjem sam našao pupavku Amanita thiersii koja je Severnoamerička, ali koja neverovatno liči na ovu moju. Zna li neko što o toj gljivi? Da li je nađena i u Evropi?
« Poslednja izmena: 13.Dec. 2016, 22:44:21 jozi »

ihi

• Leptir
Odg: U očekivanju pomoći: koja Amanita?
« Odgovor #1 poslato: 14.Dec. 2016, 06:06:37 »
Danas, vredni Joži, nije problem idntifikovati ovu vrstu, ali pre petnaestak godina - bio je. Gljiva je Amanita vittadini, nađena je u Beogradu i okolini, ali koliko znam, širi se. Bila je pre neku godinu i na izložbi na Iriškom vencu (ali ne znam odakle je stigla).
« Poslednja izmena: 15.Dec. 2016, 14:23:33 ihi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: U očekivanju pomoći: koja Amanita?
« Odgovor #2 poslato: 14.Dec. 2016, 12:31:23 »
Hvala Ihi. Sumnjao sam na tu, ali nisam bio siguran. Do sada sam je drugi put našao, prošle godine u Mađarskoj u Sentešu pored Tise, a ovaj put takođe u Prekotisju, u Banatu.