Autor Tema: Leucoagaricus pudicus?  (Pročitano 396 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Leucoagaricus pudicus?
« poslato: 13.Dec. 2016, 20:31:57 »
Da li neko zna šta se desilo sa statusom ove veoma česte gljive? Kako se danas zove, i pod kojim imenom da je tražim u BioRasu?

Svestan sam naravno da je ona pre "kompleks" nekoliko vrsta, pa pretpostavljam da je rastavljena na više njih. Kad sam počeo da gljivarim, pre nekih 20 godina, još se tako zvala :)

P.S. Nisam bio na Forumu jedno duže vreme, na čemu se svima izvinjavam...

ihi

• Leptir
Odg: Leucoagaricus pudicus?
« Odgovor #1 poslato: 14.Dec. 2016, 06:16:20 »
Joži, zanimljive su dve stvari iz vašeg pisma: ne znate kako se sada zove vrsta o kojoj govorite (Leucoagaricus pudicus), a svesni ste da je u pitanju kompleks više vrsta gljiva.
Index fungorum taj kompleks pokriva sa dve vrste: Leucoagaricus leucothites i Pholiota pudica. Koju ste vi našli ne može se kazati jer niste priložili fotografiju nalaza.
Zaboravih da kažem, da je Pholiota pudica lignikolna vrsta, a vi ste vašu našli na livadi.
« Poslednja izmena: 14.Dec. 2016, 06:19:52 ihi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Leucoagaricus pudicus?
« Odgovor #2 poslato: 14.Dec. 2016, 10:50:13 »
Ihi hvala, i pozdrav, ujedno.

Nisam duže bio ovde na forumu, to jest samo nisam pisao jer sam ipak radio u pozadini, na overi biljaka.

Kasnije sam video da ima jedan post ovde gde se pominju imena Lepiota naucina i Leucoagaricus leucothites za vrstu na koju sam mislio. Znao sam šta sam našao samo nisam bio siguran kako se danas vodi. Čini mi se, to jest stičem utisak da se u mikologiji danas imena češće menjaju nego kod drugih grupa, od biljaka svakako mnogo češće, o kičmenjacima da i ne govorimo – pticama su značajnije promenili nomenklaturu jednom u zadnjih 50 godina.