Autor Tema: Tricholoma sa mahovine iz listopadne šume - Tricholoma saponaceum  (Pročitano 162 puta)

Baluban_S

• Lutka
Ima jedno posebno brdo na Fruškoj gori, zovem ga Mahovinasto brdo. Veliki broj gljiva sam tu pronašao i fotografisao. Poneku ipak nisam uspeo da determnišem kao na primer ovu Tricholomu.
Rasla je na mahovini a okolo ima najviše Hrasta i Graba a četinara tu nema. Gljiva je priločno masivna za Tricholome, šešir 10-12 cm, i veličinom podseća na Tricholoma saponaceum koju na toj lokaciji inače nisam nalazio već na drugoj među Bukvama.

Naravno ideje dobrodošle.

Takođe u prilogu i dve gljive sa Imenom i Prezimenom.
« Poslednja izmena: 20.Nov. 2016, 09:57:25 Baluban_S »

ihi

• Leptir
Odg: Tricholoma sa mahovine iz listopadne šume
« Odgovor #1 poslato: 20.Nov. 2016, 06:33:55 »
Na dobrom ste putu. To što je pre niste nalazili na toj lokaciji, ne znači da joj je zabranjeno da se tamo javi.  Vrsta je prilično varijabilna,  i prilično je robusna. Raste u listopadnim i četinarskim šumama. Slična joj je T. subsejunctum. Sve Tricholome su simbionti.

Baluban_S

• Lutka
Odg: Tricholoma sa mahovine iz listopadne šume
« Odgovor #2 poslato: 20.Nov. 2016, 09:57:11 »
Ono što me tu buni je što su sve Tricholoma saponaceum koje sam do sada pronašao imale neki, manje ili više izražen, zelenkasti ton.

Mada kad malo bolje pogledam listiće ove moje, čini mi se da i tu ima dašak zelene. Možda joj je trebalo samo malo više vremena da pokaže taj odsjaj i na šeširu.

Ihi mislim da ste u pravu prebacujem je u determinisane.

Prilažem fotke od dve Tricholome koje imaju taj karakterističan zelenkasti ton.