Autor Tema: Gljive na Mravinjaku - Paxillus involutus  (Pročitano 274 puta)

Baluban_S

• Lutka
Gljive na Mravinjaku - Paxillus involutus
« poslato: 15.Nov. 2016, 20:36:17 »
Da mravi gaje gljive Ihi je već objavio u nekoj od tema.

Evo i mog priloga koji to podržava sa ovogodišnjeg gljivarenja na Danima Gljiva Divčibare.
Gljive su masivne, veličine oko 15 cm i rasle su na visokom mravinjaku u retkoj četinarskoj šumici.

Naravno interesuje me šta to mravi gaje na svojoj kući? 

Druge dve gljive imaju ime i prezime i tu su samo radi ukrasa.
« Poslednja izmena: 20.Nov. 2016, 11:52:25 Baluban_S »

ihi

• Leptir
Odg: Gljive na Mravinjaku
« Odgovor #1 poslato: 16.Nov. 2016, 05:21:03 »
Na mravinjaku je vrsta Paxillus involutus.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #2 poslato: 16.Nov. 2016, 20:40:01 »
Paxillus involutus koje sam ja sretao bio je mnogo manj i uvek je rastao u listopadnim šumama. Tako piše i u domaćim i EX YU knjigama koje najčešće koristim a moja gljiva je rasla u Borovom šumarku čije su iglice mravi upotrebili za svoju kuću. Ali Ladislav Hagara u svojoj knjizi kaže: "Raste u crnogoričnim i listopadnim šumama, uglavnom ispod smreke, često ispod bukve, breze i bora. Vi takođe u Drugom gljivarskom koraku pišete da je u Rožajskom kraju gljiva relativno česta uz crnogoricu.

Dakle Ihi, uz vašu pomoć, rešili smo dilemu šta mravi gaje na svojoj kući.

U prilogu jedna fotka tipičnog i mnogo manjeg Paxillus involutus-a sa FG.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 17.Nov. 2016, 05:52:08 »
Sada ste me bacili u nedoumicu. Ovo što naknadno prikazujete kao Paxillus involutus sa Fruške gore, meni po baršunastoj kožici na šeširu (koliko se da videti) kao i debljini i gustini listića, liči na neku drugu vrstu, a koju, ne znam. Od obične uvijače ima samo niz dršku silazne listiće. Teško je na osnovu jedne "usputne" fotografije reći šta je to.
No, zbilja malo naših autora pominje ovu simbiontsku vrstu koja se vezuje i za četinare i za listopadno drveće. To sam se jutros uverio tražeći odgovor za vas. Čak ni prof. Karadžić u knjizi Gljive nacionalnog parka Durmitor. U mom zavičaju nalazio sam je vrlo često ispod smreka i borova, pa i na mravinjacima, ali i vrlo često ispod breza i jasika. I to prilično velikih dimenzija, a ne kako vi kažete da je sitna. Naravno, ovu vrstu pominju Slovenci Stropnik, Tratnik, Seljak kao vrstu iz crnogoričnih šuma (smreka, bor) u vrlodobroj knjizi Naše gobje bogatstvo i još, takođe u dobroj knjizi Atlas gljiva, Đuzepe Paće.
Ne pominjem knjige na stranim jezicima.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 17.Nov. 2016, 19:22:28 »
Na Fruškoj gori mi najčešće nalazimo Paxillus involutus koji nije veći od 10 cm, a najčešće je tako 8-10cm. Često ga srećemo i sigran sam da je taj jer nema ništa slično sa čime bi se zamenio. Ali FG je krečnjački teren i očigledno mu ne prija. U borovim šumama FG, odnosno šumarcima koji su veličine oko 800x600 m najveći, ga nikada nisam video. Ali zato ima Tapinella atrotomentosa, nekada Paxillus atrotomentosus poprilično. 
« Poslednja izmena: 17.Nov. 2016, 21:22:47 Baluban_S »

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #5 poslato: 18.Nov. 2016, 21:35:10 »
Paxillus je po svemu sudeći jedna kompleksna vrsta (species complex). Viđao sam različite forme na F. gori, poput onih na mravinjaku, a i onih na drugoj fotografiji. Sajt boletales.com navodi nekoliko sličnih vrsta koje je teško razlikovati. Verovatno molekularna istraživanja mogu dati odgovor na pitanje: da li se radi o više vrsta ili o jednoj, morofološki plastičnijoj vrsti?

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #6 poslato: 20.Nov. 2016, 11:52:06 »
Setio sam se da sam pre dve godine ipak slikao negde i veći  Paxillus involutus od Paxilus-a sa FG. Bilo je to u Holandiji i rastao je ispod Topola koje su bile posađene pored jednog od mnogobrojnih kanala.