Autor Tema: Lista puževa Srbije  (Pročitano 718 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Lista puževa Srbije
« poslato: 22.Okt. 2011, 21:51:11 »
Postavljam nezvaničnu ali autorativnu listu mekušaca Srbije. Nadam se da će vam biti od koristi! :)

Sastavio sam je na osnovu internet-baze Fauna Europae i uz pomoć neke literature. Poludeo sam proveravajući i dorađujući, ali dok sam je sastavljao mnogo sam naučio o ovoj grupi organizama (npr. da najviše endema tek nedavno otkrivenih ima Stara planina i okruženje, kao i neke uvale Dinarida u Crnoj Gori i Bosni).
Pošto nisam ni malakolog ni taksonomista sugestije i ispravke su više nego dobrodošle.

Vrste za koje sam smatrao da su iz okruženja ali ih u Srbiji nema, unapred sam obeležio znakom pitanja. Pošto je ova grupa u Srbiji dosta slabo istraživana ništa nije sigurno, a moguće je da su neke od tih endemskih vrsta restriktovane za CG ili Bosnu, ali toliko nisam mogao ići u detalje :(

Sigurno je samo da i prema ovoj impresivnoj listi od 670+ taksona Srbija spada u regione sa jačim biodiverzitetom.

Beleška: Postoji (verovatno i više) pokušaja na internetu da se sumiraju mekušci ovog kraja, ali moj rad je nezavistan od njih. Evo stranice sa jednog italijanskog foruma Molluschi terrestri e dulciacquicoli - Checklist - Slovenia, Croazia, Bosnia ed Erzegovina, YUG (Serbia e Montenegro) ed Albania 1 - PHYLUM MOLLUSCA. Pazite, veoma teško se učitava...

____________________________________________________________________________________________
Beta-verzija liste je arhivirana; ispravljena i dorađena verzija je ovde: suvozemni, vodeni i školjke.
« Poslednja izmena: 27.Nov. 2012, 04:13:32 jozi »