Autor Tema: Kosaš  (Pročitano 1255 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Kosaš
« poslato: 04.Nov. 2011, 15:10:26 »
Slikan u Hrvatskom majuru kod Subotice, 2011 nov 2.
Pitanje: ima li više vrsta kosaša?

[pažnja uvećana slika je velika 749 kb!]

« Poslednja izmena: 05.Nov. 2011, 08:28:07 jozi »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Odg: Kosaš
« Odgovor #1 poslato: 05.Nov. 2011, 00:57:43 »
Ima gomilu vrsta kosaca. Joži, blago tebi ako se i u kosce upetljaš pored svega ostalog :)

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 05.Nov. 2011, 08:31:51 »
Nebih da se upetljam, ali rekoh već da slikam sve što mi se nađe na putu (jedan škljoc više ne košta ;)).
Nagomilala mi se već poveća kolekcija slika paukova, pa reko da počnem i ovde s nečim, kad već stoji prazno...

P.S. inače nagovaram Šćibana da ubedi arachnologa Gocu Uzelac na učešće u forumu.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 05.Nov. 2011, 11:05:10 »
Neće moći, Gordana je samo moja ;D
Evo ti kosci pa gledaj. http://www.naturefg.com/pages/an-arachnida4.htm
Ne može preko fotke da se odredi, moraš da imaš materijal i da ga daš meni a ja ću ga dati kome već treba.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 05.Nov. 2011, 11:51:36 »
Ovo je stari problem, koji dovodi u pitanje sve forume, to što je tako teško (ili potpuno nemoguće) raditi sa slika kod većine beskičmenjaka. Međutim, meni je do sada Goca polovinu paukova odredila sa slike (neke sam čak i ja ;D), a postoje čitavi forumi Arachnologa koji ipak rade sa slikama, samo oni znaju kako. Za sada smo svi početnici u svemu... ;)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 05.Nov. 2011, 12:22:57 »
Vidi, kad počneš da slikaš ptice prvo uslikaš vrapca, goluba, gugutku i senicu a to može svako da odredi preko slike. Isto je i sa paukovima, tu negde do 30.-e najčešće vrste nije problem, kad dođeš do 50.-e problem je već vrlo ozbiljan. Ja imam fotografisano 150 vrsta. Kod Goce mi je materijal od 2010. i 2011. godine koji čeka red na determinaciju. Među njima imam sigurno još 20-ak vrsta novih za moj sajt, ali šta ću, moram da budem strpljiv.
« Poslednja izmena: 05.Nov. 2011, 12:36:34 Dragisa Savic »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 05.Nov. 2011, 23:23:26 »
Na sreću kod ptica ako su dobro uslikane (i još ako su u ruci pa im raširiš krila) to je redak slučaj...
Stvarno, razmislio sam, ovo je jako važno, i nema ornitološkpg autoriteta u Srbiji (osim Vokija, njega još nisam gnjavio) koga nisam pitao, i rekoše mi svi da je dobra fotografija uglavnom prihvaćena kao dokazni materijal. To je dobro znati. A uvek će se naći ko će da odredi, to je manji problem, samo da imaš sliku. Tako da se ja držim slikanja, po svaku cenu.

E, još samo jedno pitanje (bez da tražim mušicu u supi ili kako se već kaže :) ):
Ovi sa tvojih slika su te lakše vrste ili si ih prvo uslikao pa u alkohol??
« Poslednja izmena: 05.Nov. 2011, 23:32:44 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #7 poslato: 06.Nov. 2011, 10:53:39 »
Ptice sam naveo jer su mi prvo pale na pamet, u njihovom slučaju većina se može odrediti preko fotke.
Sve što fotografišem stavljam u alkohol (osim kičmenjaka naravno ;D) i prosleđujem nekom ili čuvam dok se ne pojavi neko ko može da odredi. Ako mi subjekat pobegne nakon fotografisanja, najčešće odmah obrišem sve slike. Često se desi (kad su oaukovi u pitanju), u oko 30-40% slučajeva da je primerak juvenilni i da ne može da se odredi ni preko materijala. U takvim slučajevima takođe brišem sve slike.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 06.Nov. 2011, 22:25:58 »
Neću da ovaj post ide u beskraj, ali pišem i rad ostalih: ovo je zaista ozbiljna stvar. Takođe često uslikam insekta (osim Coleoptere, one su zahvalne po tom pitanju), ali je slika u startu neupotrebljiva, jer "nije nova vrsta, već mlad primerak" - od ostalih grupa, osim paukova iskaču skakavci (Orthoptera). Znači imam isto iskustvo i naravno slažem se...