Autor Tema: Polyporus tuberaster ili Polyporus brumalis  (Pročitano 467 puta)

Baluban_S

• Lutka
Polyporus tuberaster ili Polyporus brumalis
« poslato: 21.Avg. 2016, 21:47:51 »
Neki dan sam pronašao u FG na listopadnoj grani ovu gljivicu. Šešir je prečnika 2 cm a drška duga 3 cm. Po ivici šeširića uočljive su sitne dlačie. Dakle gljiva je veoma mala a izgledala je sasvim razvijeno. Rupice su veoma sitne, nekoliko na milimetru kvadratnom. Najviše mi liči na Polyporus squamosus ali ta gljiva je ogromna inače i pre mesec dana sam slikao primerak sa šeširom prečnika 63 cm, a i nema dlačice po ivici šešira.
Sitne pore ukazuju na Polyporus brumalis na primr, mada me tu buni štošta. Kandidat je i Polyporus tuberaster ali on bi trebalo da ima znatno krupnije rupice...

Dakle da li neko ima ideju koji bi ovo mogao biti Polyporus?   

ihi

• Leptir
Odg: Polyporus tuberaster ili Polyporus brumalis
« Odgovor #1 poslato: 22.Avg. 2016, 06:03:08 »
Vi ste pronašli mlad primerak Polyporus arcularius.
Polyporus tuberaster mora da ima ono zbog čega se zove tuberster - gomolj, tuber na dnu drške.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #2 poslato: 22.Avg. 2016, 10:48:29 »
Sa Polyporus arcularius mi se ne uklapa opis za njega "pore su krupne, šestougaone, radijalno izdužene (do 0,5x2 mm)". Ova moja gljiva je imala veoma sitne pore, vide se tek sa jakom lupom. Sigurno ima 3-4 na mm2. Naravno moguće je da gljiva poraste. Pošto je bilo dve gljivice, jednu sam ubrao a druga je ostala u šumi. Mada nisam zabeležio lokaciju mislim da ne bi bio problem da je ponovo pronađem pa da vidim kako izgleda za 5-6 dana.

Imam jedan Polyporus koji ima jasno zadebljanje na dnu drške, mada mi on više liči po opisu na P.arcularius. Da li na to zadebljanje mislite. Ako je odgovor ne, imate li neki primer P.tuberaster da pogledam na čega ste tačno mislili jer ste me zainteresovali za njega. Gljive koje vidim na internetu kao P.tuberaster na dnu drške imaju mala ili nkakva zadebljanja.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 22.Avg. 2016, 11:52:50 »
Ja sam vam kazao da je vaša gljiva vrlo mlada i  nije još formirala himenofor.  Čemu onda pominjete dimenzije pora? Ako niiste znali Polyporus mori iima najkrupnije ppore među svim Polyporusima.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 22.Avg. 2016, 14:06:03 »
Najbolje je da potražim gljivu ponovo pa ćemo videti šta je izraslo.

P.mori ja nigde nisam spomenuo. Inače znam da ima šestougaone izdužene pore do 5mm.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #5 poslato: 25.Avg. 2016, 23:28:46 »
Bio danas sa kolegom Rankom da beremo Lisičarke i usput snimio onaj drugi primerak polu pojedenog Polyporusa. Čini mi se da sada više nema sumnje mada je gljiva prilično pojedena i počela je da se suši, uglaste pore 2x0.5mm do 2x1mm, sesir 6,5 cm. To je to, Polyporus arcularius. Zato ga komšije i zovu Uglati rupičar.

Hvala Ihi na pomioći.

Pozdrav