Autor Tema: Ćubasti gnjurac [Podiceps cristatus] - Palić 21. mart  (Pročitano 1398 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Ćubasti gnjurac [Podiceps cristatus] - Palić 21. mart
« poslato: 22.Mar. 2012, 15:08:25 »
Cubasti gnjurac je trenutno nakon obicnog galeba najcesca gnezdarica Palickog jezera. Zenke vec leze na jajima, dok muzjaci "zevaju" unaokolo...

Ovo su ujedno moji prvi pokusaji digiskopije.
Da bi uspela jedna fotka (od 27 ispucanih) bilo je potrebno 3 sata terenisanja i dosta bola u ocima. A onda je od silnog zumiranja otisla baterija.
Statistika ispucanih fotki je bila 14-27/1, znaci koristiva je prakticki tek svaka 15-a (ostalo je zbog neostrine za brisanje).
I savet broj jedan: kupite jake baterije.

« Poslednja izmena: 12.Maj. 2012, 19:40:42 jozi »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Odg: Cubasti gnjurac [Podiceps cristatus] - Palic 21. mart
« Odgovor #1 poslato: 13.Apr. 2012, 20:21:57 »
Ne očajavaj tako brzo Jozi! Ova poslednja fotka je stvarno super ispala.

Za digiskopiju je potrebno da nekako fiksiraš aparat za okular teleskopa. Kada to uradiš, nađeš motiv, a aparat ne držiš rukama već ga podesiš da slika nakon 2 sekunde, klikneš i pustiš.

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 20.Apr. 2012, 14:14:20 »
Hvala na savetu i pohvali od majstora!! ;)

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #3 poslato: 25.Apr. 2012, 17:00:27 »
Budi precizniji. Kaže se majstor-kvariš  ;D

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 25.Apr. 2012, 18:37:49 »
Kaže se majstor-kvariš  ;D
Ipak, nemoj biti skroman, rezultati govore drugo.

Inače nisam očekivao mnogo od 'jeftinog' spektiva koji sam kupio (170 eura nov, kvalitetna varijanta istog proizvođača bi bila oko 800 eura :o :o). Nisam zadovoljan bojama koje se 'mute' na obodima (nema jasnih kontrasta) ali bar od ove sezone neću morati da se zaklinjem pred "Velikim većem ornitologa" da šta sam video.
Crni okviri su zbog nefiksiranog fotoaparata ali spektiv ima jednu potencijanu prednost koju za sada nisam mogao iskoristiti - ima navoj za fotoaparat pa se uz neku vrstu adatera može montirati kao teleobjektiv - i onda sam sa opremom gde i ti (400 mm) ;) Može se koristiti i za nervoznije leptire i za one u krošnjama ako nema jakog kontra-svetla ;)
« Poslednja izmena: 25.Apr. 2012, 18:44:06 jozi »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #5 poslato: 12.Maj. 2012, 14:54:33 »
Treba iskoristiti taj navoj za aparat. Možda imaš nekoga ko može da ti napravi neku vrstu adaptera. To bi ti puno pomoglo pri slikanju. A što se kvaliteta slike tiče, meni je ovo sasvim zadovoljavajuće. Ne možeš očekivati rezlutat kao a SLR aparatom i objektivom od 6000 e, ali je i ovako sasvim dobro. Tj. bolje nego što ti tvrdiš da je :D

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 12.Maj. 2012, 19:38:13 »
Znam da ako odgovaram tema počinje da se proširuje i ide ka temi "tehnika i oprema" ali da kežem nisam siguran u tih 400 mm, jer sam se skroz izgubio u tim podacima za durbine. Za njega stoji da je "16-48x65" spektiv što znači uvećava (zumira) od 16 do 48 puta a 65 mm je promer (dijametar) objektiva leća. Ali ništa ne znam o "dubini" fokusa objektiva (tele-milimetraža). Samo sam procenio da bi mogao biti 400 :-\
U vezi ovih čuda se takođe može pročitati da su kvalitetniji oni koji dozvoljavaju da se vide i bliže mete. Ispod nekih 20 m ovaj ništa ne pokazuje tako da je praktički dobar samo na otvorenom, što nije baš najbolje za fotografisanje - imam iskustvo da me ptice zapaze i taman ih namestim u objektivu zbrišu "kao da znaju" da hoću da ih "upucam"... I ja pokušavam da usavršim neku ambuš tehniku ::)