Autor Tema: Sjajan nalaz - potvrda Lindtnerove pretpostavke  (Pročitano 481 puta)

ihi

• Leptir
Sjajan nalaz - potvrda Lindtnerove pretpostavke
« poslato: 09.Jul. 2016, 07:53:21 »

Evo već dve godine kako mi beogradski gljivar Branislav Kus s vremena na vreme šalje imejlom neke od svojih nalaza s molbom da mu pomognem u identifikaciji. Juče sam dobio jedan set njegovih fotografija sa Deliblatske peščare, tačnije iz Šumarka, ali fotografije su bile sa vrlo niskom rezolucijom pa gljive sa njih nisam uspeo da identifikujem. Ličile su mi na neke iz roda Amanita. Zamolio sam nalazača da mi pošalje još fotografija ako ima u boljoj rezoluciji. Gospodin Kus se odazvao, ponovo je otputovao do Šumarka, pronašao prekjučerašnji, ali i novi nalaz, nakon čega je usledilo otkriće i obostrana radost. Naime, Branislav je otkrio vrstu Batarraea phalloides koja do sada nije bila nađena na Peščari uz neprestanu potragu mnogih gljivara, pa i moje malenkosti.

I, evo, napokon svega sjajnog izveštaja:

7. VII 2016. Poštovanje Ibrahime,

Juće sam bio u Šumarku u Deliblatskoj peščari kod druga u vikendici i
pronašao ove gljive.
Rastu u busenu iz stelje na zemlji iz jajeta ili lopte. Sigurno je
neka Amanita, ali nisam siguran koja.
Miris je zemljani, Kad pukne jaje po površini klobuka kao da si posuo talk.

Pozdrav  Branko Kus

8. VII 2016. Poštovani Branislave,

pa vi ste našli, a to zključujem na osnovu novih snimaka koje ste mi poslali, nešto vrlo značajno za srpsku mikologiju: pronašli ste vrstu Batarraea phalloides.
Naime, još je davno Vojteh Lindtner, mikolog i kustos Prirodnjačkog muzeja u Beogradu, ustvrdio da ova vrsta raste, odnosno morala bi rasti u Deliblatskoj peščari. Dakle, vi ste je prvi našli na tom terenu. Vrstu Batarraea phalloides još dvadestih godina XX veka, negde u Makedoniji (a ona je tda bila Južna Srbija)  našao Nedeljko Košanin.
Zatim sam u knjizi Gljive hrvatskog mikologa Karla Hafnera pročitao da je on, u vreme služenja vojske u Subotici na subotičkoj peščari pronašao B. phalloides. Takođe sam u prepisci sa Jožijem Dežaiem, prirodnjakom iz Subotice, saznao da je on, a i još neki Subotičanin, otkrio ovu vrstu ne znajući da je to prvi dokumentovani nalaz za Srbiju. O ovom sam napisao i objavio rad u časopisu Planeta kao i u časopisu MDS Svet gljiva.
Ubrzo po ovom nalazu, a nakon mog teksta, gljiva je nađena u Nišu u krugu Kliničkog centra.
Sada ste vi na redu, Branislave. To što ste našli, sasvim je mlada Battarraea phaloides.
Nadam se da nisam pogrešio u identifikaciji, jer njoj slična, i prilično česta vrsta koja se javlja na D. peščari (a ja sam je takođe nalazio u Gaju i Šumarku) je Tulostoma brumale, ali ona je prilično sitna, 4-5 cm. Ova vaša u odnosu na ruku koja je drži, ima, čini se, neuporedivo veće dimenzije*.
Pozdrav, Ibrahim

* Gljive su izmerene I njihova dužina je između  20 i 25 cm.

ihi

• Leptir
Odg: Sjajan nalaz - potvrda Lindtnerove pretpostavke
« Odgovor #1 poslato: 09.Jul. 2016, 07:54:32 »
,.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 09.Jul. 2016, 08:01:28 »
..

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #3 poslato: 09.Jul. 2016, 20:08:35 »
Odličan nalaz. Na prvi momenat mi se učinilo da je vrsta Amanita torrendii.  :)

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 10.Jul. 2016, 18:32:08 »
Gospodin Kus je samoinicijativno poslao koordinate za teren na kojem je nađena vrsta Batarraea phalloides.
Zahvaljujem.
Podatak će sigurno iskoristiti Dragiša unevši ga u Bazu podataka.