Autor Tema: Ko plete ove vence (CG)  (Pročitano 449 puta)

ihi

• Leptir
Ko plete ove vence (CG)
« poslato: 28.Jun. 2016, 08:03:42 »
Na kolskom putu između dve livade jedan smrčev balvan (u početku s korom a sada bez kore), leži već nekoliko godina. Kad god mi se ukaže prilika, obiđem ga. Pretprošle godine zatekao sam na njemu džinovske mrave koji su s jednog kraja prenosili jajašca na drugi, podvlačeći se pod koru.
A pre neki dan naišao sam na nešto što je izazvalo u meni ogromnu znatiželju: ko plete od travki čudne večiće, prečnika 3-4 cm? Bilo ih je četiri. U jednom kao da su rasle alge.
Zanet "ručnim" radom nepoznatog majstora, koji je vence lepio po vertikalnoj stranu balvana, nisam ni primetio čudnog insekta koji je bio u blizini venčića. Primetio sam ga tek na ekranu kompjutera kada sam skidao fotografije. Naravno, kada je u pitanju taj iinsekt, postavljam dva pitanja: Da li je on pleo ove venčiće-torove, i da li je on iz familije Reduviidae, reciimo Rhynocoris erythropus?

ihi

• Leptir
Odg: Ko plete ove vence (CG)
« Odgovor #1 poslato: 28.Jun. 2016, 08:04:24 »
..

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 29.Jun. 2016, 23:02:23 »
mene isto zanima ko plete te venčiće, a što se insekta tiče to bi bila stenica Dicranocephalus sp., verovatno Dicranocephalus agilis.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 30.Jun. 2016, 19:21:38 »
Hvala Zorane za stenicu. Sumnjm da ćemo saznati ko ima tako vešte ruke pa plete venčiće od trave.