Autor Tema: Tomi, član Foruma (CG)  (Pročitano 810 puta)

ihi

• Leptir
Tomi, član Foruma (CG)
« poslato: 04.Jun. 2016, 19:31:53 »
Lako mi je da osvajam nove prostore u svetu životinja pomoć mlade mačke Tomi.
Dva puta mi je u poslednjih desetak dana donosila iz bašte žive cvrčke. Donese ih da se pohvali i poigra sa njima.
Zatim mi je juče donela neku vrlo živahnu gusenicu, možda je to budući moljac Cossus cossus. U dvorištu su pripremana drva za narednu zimu. Moguće je da je iz njih ispala.
I najzad, moj nalaz: Donevši sa livade iz vilinog kola đurđevače (Calocybe gambosa), doneo sam takođe ovu vrlo živahnu stonogu koju sam jedva uspevao da uhvatim na sekund kako miruje i da je fotografišem.
« Poslednja izmena: 06.Avg. 2016, 11:55:47 ihi »

ihi

• Leptir
Odg: Tomi, član Foruma
« Odgovor #1 poslato: 04.Jun. 2016, 19:32:49 »
--

ihi

• Leptir
Odg: Tomi, član Foruma (CG)
« Odgovor #2 poslato: 02.Avg. 2016, 08:43:54 »
Da nastavim izveštaj sa Tomijevim ulovovima.
Od poslednjeg javljanja o njegovim lovačkim sposobnotima, dva puta mi je u sobu preko  terase unosio žive guštere, pre neki dan doneo je najvećeg skakavca, koji me, kada sam pokušao da ga uhvatim i izbacim iz  sobe, krvnički ujeo za prst. Otkinuo mi je parčence kože sa kažiprsta.
Potom mi je doneo pridavljenu  ptičicu crvenrepku.
Kada donese plen, ispušta čudne zvuke mrnjaukanjem. Pre neku noć molio je da mu otvorim vrata na  terasi da uđe sa ulovom. Nisam ga uslišio jer niisam znao šta drži u ustima i ispod šapa.
Strahujem da ne ulovi i donese kakvu zmiju. Tomi ne jede ono što ulovi, već se zadovoljava unošenjem u  sobu i puštanjem žrtve da bi se s njom poigrala. Često njima žrtva umake.
Ovaj post mogao sam da otpočnem u podforumu Sisari.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 02.Avg. 2016, 19:15:44 »
bravo za tomija. pun je iznenađenja  :D

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 05.Avg. 2016, 21:20:15 »
Evo, Tomi me i sinoć iznenadila novim ulovom, meni do sada nepoznatom vrstom vrlo robusnog moljca, veličine Agrius convolvuli. Unela je leptira u sobu i puštala i hvatala, otresla mu je skoro sav prah sa krila, jedva sam joj ga oteo, no sumnjam da će se oporaviti. Meni liči na Spinx pinastri (borovii su pedesetak metara iznad moje kuće). Možda će Boženka znati koja je ovo vrsta, bez obzira što je jadni leptir ofucan.
I da kažem još ovo: Tomija (ime mu je dala pre tri godine devojčica pod uticajem crtaća Tom i Džeri, ne ulazeći u rodnost mačke) ne ohrabrujem, ne čestitam joj na ulovu, mada bi trebalo, ona obavlja svoj zadatak.   

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #5 poslato: 08.Avg. 2016, 23:25:47 »
.

Gusenica sigurno nije Cossus cossus, a nije ni drugi ozbiljan kandidat koji bi mogao biti iz drveta, a to je Zeuzera pyrina. Ovo je nešto drugo, jedna od vrsta koje je teško odrediti, nema puno šara pomoću kojih bi bilo moguće odrediti vrstu a ima puno sličnih.

Leptir je bi mogao biti Agrius convolvuli, ima malo reckav rub krila, Sphinx pinastri taj rub ima ravniji. Naravno, ovo je više nagađanje nego zaključak na osnovu nekih jasnih karaktera.

Zamolite Tomija da ubuduće pokaže ulov pre nego što se poigra sa njim :-)
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 09.Avg. 2016, 06:12:19 »
Hvala Boženka. Ja znam da ništa ne znam, ali znam na osnovu prilično čestih susreta za ovih 5-6 godina druženja sa moljcima da Agrius convolvuli ima ciklama šare na toraksu, zbog čega ga zovem Pipi duga čarapa. Ne znam da li mu je Tomi skinula kompletne crepiće sa tela. Na ulovljenom leptiriću ih ne primećujem.