Autor Tema: Stigle nam rode (CG)  (Pročitano 240 puta)

ihi

• Leptir
Stigle nam rode (CG)
« poslato: 13.Maj. 2016, 15:36:25 »
Kaže se: od kada je sveta i veka to se do kraja aprila 2016. godine u Rožajama nije dogodilo - doselio se par roda i na ciklonu pilane koja ne radi svio gnezdo.
Događalo se u prošlosti da po neka radoznala roda doleti uz Ibar, ko zna odakle, odmori se na nekom brdu i kako je doletela, odleti. Narod je bio vrlo ljubopitljiv, a deca uz graju trčala su po brdima ispraćajući veliku pticu. Ovde se zove lejlek i ima atribute svete ptice, a u pojedinim mestima Srbije, recimo Smederevu i Smederevskoj Palanci, LELEK. U savremenoj srpskoj literaturi poznate su zabune između stihova Vojislava Ilića: Beli lelek na sprudove sleće i teoretičara književnosti koji su nerazumejući pojam lelek, zapravo pesnikove stihove, izvodili cele teorije o pojavi koja se u psihologiji nazva sinestezija zvuka.
Ostavimo se toga, poželimo ovim divnim pticama ugodan boravak u Rožajama, puno hrane (mada nemamo bara) uz snežne planine u pozadini i zdravo potomstvo. Lepu sliku rode na plastu sena snimio je Fikret Dacić a rodu na livadi Mervad Nurković. Fotografije na ciklonu uradio je autor teksta.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Stigle nam rode (CG)
« Odgovor #1 poslato: 14.Maj. 2016, 01:59:40 »
.

Vrlo lepa vest.
Nedavno sam čitala ovaj tekst o beranskim rodama. Ove vaše su drugi crnogorski par roda. Da li ste ih "prijavili" nekom udruženju koje proučava i beleži ptice Crne Gore?
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
Odg: Stigle nam rode (CG)
« Odgovor #2 poslato: 14.Maj. 2016, 05:33:40 »
Hvala, javiću.