Autor Tema: stigle sive  (Pročitano 551 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
stigle sive
« poslato: 28.Apr. 2016, 00:44:08 »
iako su stigle pre desetak dana, tek sam juče stigao da uživam u njima. Falco vespertinus - siva vetruška

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: stigle sive
« Odgovor #1 poslato: 19.Maj. 2016, 15:09:15 »
Sjajna fotka. Koliko te blizu puštaju? Da li se gnezde u koloniji gačaca ili negde izdvojeno?

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 19.Maj. 2016, 18:01:45 »
pa, puštaju me na nekoliko metara, samo što se malo teže fotografišu jer se uzmenire kad uperiš objektiv u njih. :) i pored 15 kućica još uvek se gnezde u gnezdima gačaka i to isključivo onim koji su na vrhu četinara, odnosno na onima koji nadvisuju ostalo drveće. ni na drugom mestu gde se gnezde ne prihvataju kućice koje su im postavljene pre par godina. tradicionalne :D 

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 19.Maj. 2016, 20:02:10 »
Inače da vas (Mileta i tebe) obradujem ovim vestima: mađari se dive nama sa sivim vetruškama u Banatu gde je dokazano skoro cela populacija u prirodnim "tradicionalnim" kako si nazvao gnezdima: znači gačac, svraka i ništa veštačke kućice. Mađari su u silnim pokušajima da povećaju populaciju navikli ptice da idu u kutiju koja im se nudi, i tako su postale zavisne od čoveka. A kod nas najčešće kutiju prepuste crvenim vetruškama, sovama, ne zanima ih. Ali tome doprinosi i dobar broj kolonija gačaca. U Bačkoj ni približno nema toliko, ali nedostaju i sive vetruške, samo su tu u malom broju. Znači Banat je njihova prava postojbina. Super vama ;)

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 29.Maj. 2016, 10:00:51 »
da znaš da je super nama. ove godine imaju veliki nagon za parenje pa ne haju na moje prisustvo.   

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 25.Jul. 2016, 23:10:15 »
joži evo i rezultat fotografije od 29. maja :)