Autor Tema: Gljiva li je, gala li je? Biorhiza pallida je!  (Pročitano 651 puta)

ihi

• Leptir
Gljiva li je, gala li je? Biorhiza pallida je!
« poslato: 21.Apr. 2016, 07:35:18 »
U Botaničkoj bašti, koja je u poslednje vreme moj teren za upoznavanje živog sveta (a bogme i mrtvog), juče sam poskočio od radosti kada sam na zemlji, ispod grana nekog listopadnog drveća ugledao tipičnih pet-šest primeraka gljive Rhizopogon roseolus. Znam da se ova vrsta javlja u ovo doba godine, ali znam i da se javlja u crnogoričnim šumama, a ovde gde sam ih našao, četinarskog drveća nije bilo.
Izrazivši sumnju u gljivlji nalaz, počeo sam po drveću da tražim "plodove" koji su opali na zemlju. Nisam ih našao.
Kod kuće sam rasekao prilično tvrd nalaz i tek tada sam video da je reč o gali koja neodoljivo podseća na pomenutu vrstu gljiva.
Iz kućice je izašao lepi harmonikasti, debeljuškasti crvić čije nogice nisam uočio, a kretao se prilično brzo. Dok ga izoštrim, on mi šmugne.
Prilažem i fotografije gljive R. roseolus.
« Poslednja izmena: 28.Apr. 2016, 17:33:38 ihi »

ihi

• Leptir
Odg: Gljiva li je, gala li je?
« Odgovor #1 poslato: 21.Apr. 2016, 07:36:01 »
..

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 23.Apr. 2016, 21:02:39 »
Da bih pomogao drugima, naravno i sebi, danas sam ponovo obišao nalazište gala u Botaničkoj bašti. Ni dalje ne mogu tačno da utvrdim sa kojeg drveta su otpale. Tu su javor, gledičija, koprivić (australijski). Sva stabla su visoka pa su se kuglice pri padanju prilično rasturile po okolini. Na jednoj otpaloj grani još se držala gala koja je bila pričvršćena za granu a ne za lišće.
Pročešljao sam tekst Atlas gala muva galica Duške Simove - Tošić. Nisam našao moju nepoznanicu- zavodnicu (jer me zavela da sam, kako sam u prethodnom tekstu zapisao, pomislio da je gljiva).
Pa evo za galiote :D nove pomoći: Kod kuće sam doneo jednu lopticu prečnika 2,5 cm. Ona je bila prilično izbušena/isperforirana. Iz tih rupica izašle su dve muve galice. Fotografisao sam ih.

Mihailo Vujić

• Guseničica
  • **
« Odgovor #3 poslato: 28.Apr. 2016, 08:18:29 »
Uh, ove već prave problem. U Atlasu gala muva galica ih nećete naći, jer su izazivači ovih ose, što se jasno vidi po slikama imaga koje ste priložili. Pregledao sam gale svih biljaka koje su navedene, no nažalost nisam našao ništa slično. Možete da pogledate ima li negde u blizini neki hrast, ovakve gale najčešće baš budu na hrastu.

Pozdrav!

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 28.Apr. 2016, 10:58:53 »
Mihailo, ohrabrili ste me i malo zbunili. Meni su ovi krilatiu insekti koji izlaze iz gale loptice ličili na nekakve muve. Zbunjuje me njihova antena koja podseća na niz kuglica kakve se sreću kod nekih tvrdokrilaca.
Galu držim na terasi svog stana u saksiji sa zemljom i s vremena na vreme obiđem je i skoro svaki put primetim novu mušoicu koja skakuće okolo.
Sutra putujem u Crnu Goru, na duže, pa neću moći ništa da uradim u pogledu određivanja vrste drveta. No, mislim da u blizini nije bilo hrastova. Naravno, ima ih u Botančkoj bašti.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 28.Apr. 2016, 15:39:19 »
evo ja sam ove našao juče na jednom hrastu. prva je verovatno od ose Biorhiza pallida, a druga od Andricus kollari.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 28.Apr. 2016, 17:31:16 »
Hvala Zorane.
Divim se vašoj predanosti poslu. Zbilja je ovo Biorhiza pallida. Sad mogu mirno da otputujem u CG. Ali, javiću se i otuda s nekim pitanjem i problemom.
Pozdrav.

zoran gavrilović

• Leptir
Odg: Gljiva li je, gala li je? Biorhiza pallida je!
« Odgovor #7 poslato: 28.Apr. 2016, 20:12:45 »
čekamo :)