Autor Tema: ispod kore  (Pročitano 226 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
ispod kore
« poslato: 10.Feb. 2016, 21:23:06 »
ovu gljivu sam našao ispod kore četinara tražeći insekte. okolno drveće je belogorično, većinom hrast i lipa, a od crnogorice tu su samo tri stabla na kojima je u podnožju kora delomično odvojena od stabla. verujem da bi ova gljiva bila veća da je imala prostora, a ovako nejveći njen deo odgovara kovanici od 2 dinara. 

ihi

• Leptir
Odg: ispod kore
« Odgovor #1 poslato: 11.Feb. 2016, 05:20:00 »
Ako ne mogu da pridonesem determinaciji vaših februarskih priloga, mogu da kažem da su vam fotografije sjajne, naročito "majskog" tvrdokrilca.
Ova vrsta gljive, za koju verujete da je imala više prostora da poraste bila bi veća, nije mi poznata, naročito zbog himenofora, ali vidite da li ima ikakve veze sa Trametes cervina. Teško je nekom, kao u ovom slučaju meni, da na osnovu dve fotografije donosi sud. Vi ste gljivu videli uživo i uz fotografiju, možete biti sigurniji u dijagnozi.

zoran gavrilović

• Leptir
Odg: ispod kore
« Odgovor #2 poslato: 11.Feb. 2016, 18:35:01 »
nisam ni očekivao determinaciju ne zbog toga što sumnjam u bilo čije znanje, nego sam svestan da su gljive ipak teške za određivanje pomoću fotografija, naročito onih bez ključnih detalja i opisa o mirisu, čvrstoći, ukusu...  nije džaba mikologija čudo od nauke :)