Autor Tema: Izmešana godišnja doba  (Pročitano 336 puta)

ihi

• Leptir
Izmešana godišnja doba
« poslato: 28.Dec. 2015, 07:44:01 »
Do sada smo mogli na osnovu kalendara da pratimo pojavu određenih vrsta gljiva pa smo znali, otprilike, koje su prolećne, koje jesenje vrste itd., ali sada to više i nije takav slčaj. Malo će vredeti ona opaska iz vodiča koja glasi vreme rasta.
Juče sam po lepom vremenu a to je 27. XII bio u obližnjoj šumi i susreo sam se sa petnaestak što lignikolnih što terikolnih vrsta, što letnjih, što jesenjih, odnosno prolećnih vrsta.
Idimo redom.
01 Sarcocypha coccinea (prolećna vrsta). Na Internetu sam našao podatak da može da živi i do 24 nedelje.
02 Tuber ?? (brumale??) Neka vrsta po morfološkim osobinama između perigorskog i zimskog tartufa.
04 Phellinus tuberculosus (lignikolna vrsta, najčešće na voćkama. Ova je rasla na džanarici)
05 Cuphophillus virginea (Nekada Hygrophorus v.), jesenja vrsta.
06 Agrocybe sp.
08 Lepista saeva (jesenja vrsta)
10 Auricularia mesenterica
itd.

ihi

• Leptir
Odg: Izmešana godišnja doba
« Odgovor #1 poslato: 28.Dec. 2015, 07:45:06 »
...

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 28.Dec. 2015, 07:45:54 »
..

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 31.Dec. 2015, 01:48:56 »
Možda zaslužuje zaseban post, ali bih pitao da ako nije tajna kako ste pronašli ili kako se pronalaze tartufi?
(Mislim bez specijalnih tehnika, dresiranih pasa, svinja - ukazuje li nešto na prisustvo, ili je u pitanju srećna okolnost i iskustvo...)

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 31.Dec. 2015, 06:33:11 »
Moga bih da odgovorim lakonski: sve što ste naveli.
Ali, evo i drugog odgovora. Tartufi su u mikorizi sa višim biljkama (drvećem, lipa, hrast, leska...) i to ne sa svim već određenim vrstama.
Kažu da tamo gde rastu tartufi, nema trave. Gljiva ispošćuje zemljište i sve što je od koristi (voda, minerali) daje domaćinu. Ništa ne ostavlja travkama.
Na tim mestima uzrele gljive svojim karakterističnim mirisom privlače određene vrste mušica koje nastoje da se probiju do nečega što ispušta miris i da u njega polože jaja. Mušice lete gore-dole, reklo bi se da se nerviraju što ne mogu lako da dođu do "inkubatora".
ili slučajno. Ostao je neki primerak na zemlji posle "rada" svinja ili tartufara. Jednom uočeno mesto, ako se na njemu pažljivo radi, može godinama i godinama biti vaša tartufska "farma".
Mogao bi vam neki nesebični tartufar (onaj sa dresiranim psima ili svinjom) pokazati nalazište koje biste vi uz zahvalnost preuzeli i dugi niz godina koristili.
Skoro da je istovetan slučaj sa mnom i mojim društvom. Jedan je iz društva slučajno primetio biser-gljivu, pozvao nas na branje, i mi to sa manje ili više uspeha koristima već petnaestak godina. Nađemo po 3-4 komada, a nekada i ništa.
Više je do igre nego do koristi.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 31.Dec. 2015, 21:56:11 »
Ima tartufara i kod nas, čak su se neki dičili u lokalnim novinama, da tartufa ima svuda samo treba znati gde da se traži. A pošto je kod mene peščara, drugi gljivari su ih grdili da ne znaju oni ništa, jer beru samo neke trećerazredne peščarske vrste. No ja bih voleo i to da pronađem, u svakom slučaju. Godinama gljivarim, no tartufi su mi ostali apsolutna nepoznanica.

Hvala na odgovoru i u svakom slučaju srećna Nova Godina!