Autor Tema: Juniperus sp.  (Pročitano 490 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
Juniperus sp.
« poslato: 27.Dec. 2015, 08:06:53 »
raste između stena na vršačkom bregu. oko 300m/nv. visine je oko 4-5m. da li treba još detalja ili je dovoljno da se odredi koji je ovo Juniperus?

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Juniperus sp.
« Odgovor #1 poslato: 31.Dec. 2015, 01:05:15 »
Juniperus excelsa ili J. virginiana sa zrelim bobicama (bobičaste šišarice). Najverovatnije ova druga, mada ja ne znam da odredim. Flora Srbije kaže da bobice virdžinijske kleke rastu na peteljci, a ove kao da nisu (ne vidi se).

Verovatno bi neko iz hortikulture bio od veće pomoći, jer mislim nije naša vrsta. Ima hortikulturista koji se čak isključivo bave zimzelenim vrstama (Cupressaceae) toliko rodova i sorti ima (Chamaecyparis, Biota, Calocedrus, Cupressus, Cupressocyparis, Taxodium, Tsuga, itd.). Nema naročitih izgleda da bi na Vršačkim rasla neka autohtona vrsta, jer su kleke uglavnom južne i visokoplaninske. Izuzetak u Vojvodini je borovica (J. communis) koje ima kod vas u Deliblatskoj, a verovatno i po bregu. Mislim da sam na Đakovom vrhu video niske primerke koji obrazuju svojevrstan šiprag. (Ali ova sa slika mi ne izgleda kao borovica.)

(Možda) dolazi u obzir i J. chinensis (kineska borovica). Stim da su kod nekih vrsta mlade grane iglaste a stare crepasto-skalaste, a ta odlika se sa ovih slika ne može videti - pokušaj slikati ponovo u proleće.

Koliko ja shvatam kleke se razlikuju po obliku i skalanju (načinu preklapanja) crepastih listića, a to treba slikati iz velike blizine sa makroom. Interesantni su i mali žuti cvetići koji kod nas izlaze IV-V, a tamo gde su kleke autohtone znaju da cvetaju i nekoliko puta godišnje. Mislim da kod određivanja dolazi u obzir i oblik krošnje, kora itd.

Za one koji vole zanimljivosti: male šišarke koje izgledaju kao bobice po sazrevanju se otvaraju i raspadaju a semenje koje ispada rado jedu ptice, tako da kod ovih spororastućih vrsta pitanje invazivnosti nije naročito aktuelno. Sve kleke su dekorativnog izgleda i dostižu duboku starost, i do preko 1000 godina.

Priložena slika je sa Vikipedije
« Poslednja izmena: 31.Dec. 2015, 01:23:20 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 31.Dec. 2015, 08:21:33 »
jasno joži. neće ona nigde da pobegne a i prolazim iznad nje kada idem na breg, tako da ću je fotografisati u raznim fazama pa šta bude.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 31.Dec. 2015, 22:05:02 »
Nisam naveo kod ove slike desno da je to primer mladih i starih listića sa iste biljke (obične i kineske borovice). Obrati na to pažnju, pa na sklale, a ako nađeš cvet onda i to, sve sa makrom...