Autor Tema: Pužev jelovnik  (Pročitano 463 puta)

ihi

• Leptir
Pužev jelovnik
« poslato: 16.Dec. 2015, 09:21:35 »
U mom zavičaju ne rastu dunje, a ovde gde danas živim, nemam imanje i voćnjak. Slučajno sam u jednom vrtu primetio otpalu dunju i na njoj puža koji je cirkulisao: gore jeo, dole izbacivao. Njemu su se bile pridružile i ose, a šta tek da kažem o mravima. Usisavali su sok koji se cedio sa brade puža.
Istinu da kažem, ne znam da li puž jede dunje, ali ovaj ju je, kao što se može videti, sa slašću jeo.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Pužev jelovnik
« Odgovor #1 poslato: 17.Dec. 2015, 20:54:08 »
.

Puževi golaći jedu svašta, od zgažene sabraće do palačinki. Jednom prilikom smo nešto radili na dvorištu, do kasno u noć. Poslužila sma palačinke a one što se nisu odmah pojele ostavila sam na stočiću, da majstorima budu bliže. Mastori su završavali svoj posao a puževi su napali palačinke.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 17.Dec. 2015, 22:22:52 »
Znači za njih nema zime. Svega i svačega ima na pretek :-[

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 22.Dec. 2015, 22:35:01 »
Ja sam više zainteresovan za vrstu puža ;) Stara bolest :D

U pitanju je vrsta iz porodice Arionidae. Najviše liči na Arion lusitanicus, o kojem u BioRasu nemamo niti jedan podatak. Ovaj invazivni puž zabeležen je za Srbiju prvi put u 2002. godini. Postoji i slična vrsta Arion rufus koji je jarko crven, a i za njega samo imamo jedan podatak.

U svakom slučaju molio bih da prosledite datum i mesto za unos u bazu pa ćemo dalje videti.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 23.Dec. 2015, 17:35:09 »
Joži, puž sa dunjom u ustima slikan je 18. X 2915. godine u Botaničkoj bašti i Beogradu

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 23.Dec. 2015, 19:57:22 »
Evo jednog puža, možda je Arion rufus, slikan u maju 2010. u Rožajama (CG). Te godine bila je invazija ovih golaća. Srećom, oni tamo ne mogu da naprave neku štetu poljoprivredi, jer je nema, ali cestom se posle kiše nije moglo ići. Ovog leta bilo ih je znatno manje. Možda su napustili taj kraj jer su videli da nema šta da se jede osim trave, a toga ima i na lakše pristupačnim mestima.
Šaljem sliku iz 2010. godine

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 24.Dec. 2015, 04:01:01 »
Zanimljiv je, i siguran sam da je južno od Save, a naročito u toplijoj zoni kao što je CG ovaj puž čest. Iz Vojvodine samo jedan podatak: Dragiša S. Fruška gora.