Autor Tema: Trametes gibbosa?  (Pročitano 729 puta)

Milan Jovanović

• Lutka
Trametes gibbosa?
« poslato: 16.Nov. 2015, 00:17:55 »
Valjevo, 15.11.2015.

Baluban_S

• Lutka
Odg: Trametes gibbosa?
« Odgovor #1 poslato: 03.Dec. 2015, 23:17:08 »
Milane ova gljiva ti je previše čupava da bi bila Trametes gibbosa. Najverovatnije je Trametes hirsuta. Pogledaj malo po knjigama ili internetu. Na primer:

https://www.google.rs/search?q=Trametes+hirsuta&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi6oOGx0sDJAhVGEiwKHUFCD24QsAQIGQ&biw=1224&bih=798#imgrc=nOQWJPo4OgdL_M%3A

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 04.Dec. 2015, 09:12:57 »
verovatno grešim, ali meni liči na  Auricularia mesenterica

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 04.Dec. 2015, 10:11:04 »
Verovatno grešite :D
Trametes je.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 04.Dec. 2015, 10:12:14 »
 :D

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #5 poslato: 04.Dec. 2015, 15:27:41 »
Auricularia mesenterica je odole glatka i braon slično kao Auticularia auricula-judae - Sumsko Uvo ili Judino uvo. A ova tvoja ima gomilu rupica i bela je.

A i inače Milane barem ti ne bi trebalo da se žališ da ti niko nije pomogao. Samo da bi ti neko i mogao pomoći motraš prvo sam sebi da pomogneš i da domaći uradiš kako treba. Znači slika gljive iz više uglova, obavezno da se vidi šešir, listići  i mesto gde se spajaju sa drškom i dno drške, ili donji deo šešira gljive. Zatim je dobro preko listica preći vrhom noža i sačekati da vidiš da li curi mleko. Ako curi opet sačekati da vidiš da li menja boju na primer iz belog u žuto, crveno, ljubičasto i slično. Kod dosta gljiva ,može da pomogne i presek gljive pa snimi i to. Takođe je dobro i dok gljiva još stoji zarezati niz dršku pa opet sačekati da vidiš da li se boja menja.
Kada si to sve uradio posle kod kuće pogledaš literaturu koju imaš i u stvari većinu gljiva determinišeš sam. To jeste mnogo sporije nego napraviti 1-2 fotke pa na forum, fejsbuk da ti neko kaže šta si našao. Ali veruj mi mnogo ćeš više uživati u gljivama koje sam determinišeš. Sam proces od šetnje, nalaza, fotografisanja, mirisanja  ... do determinisanja gljive je ceo uživanje. A kada nađeš nešto čime želiš da se pohvališ, ili nisi uspeo da determinišeš, tome je mesto ovde ili na fejsbuku (koji ja isto nemam).

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 04.Dec. 2015, 16:49:28 »
Baluban je kazao sve što je trebalo da se kaže.
Vrsta se nekada zvala Trametes gallica i Trametella gallica, sada Coriolopsis gallica

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #7 poslato: 05.Dec. 2015, 23:54:00 »
Hvala svima na predlozima i komentarima.

Verovatno je do mene, ali ja ne mogu da pronađem da sam se na nešto žalio.

Stevo, imam utisak da si pomislio da su moji i neki postovi koje su postavili drugi.

Možda i grešim.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #8 poslato: 06.Dec. 2015, 01:54:41 »
Milane to je u stvari odgovor Zoranu koji sam trebao otkucati u Ihijevoj Temi "Školski primer".

« Poslednja izmena: 06.Dec. 2015, 01:57:49 Baluban_S »