Autor Tema: Crvena Casica sa Listicima Unutra  (Pročitano 441 puta)

Baluban_S

• Lutka
Crvena Casica sa Listicima Unutra
« poslato: 22.Nov. 2015, 22:38:41 »
Ovu malu crvenu gljivicu, sa čašicom od oko 5mm,  pronašao sam u listopadnoj sumi (Lipa, Grab, i po koji Hrast) 07.11.2015 godine kada sam već bio blizu izlaza iz šume. Mislio sam da je mala Sarcoscypha coccinea i poneo sam je da obradujem moju Najdražu. Gljivu sam stavio u tacnu od kafe sa malo vode na prozor. Na dobrom svetlu nešto mi je bila čudna pa sam je slikao telefonom i ostao veoma začuđen. Gljiva je imala listiće iznutra. Pošto se ni sutra dan nije baš nešto povećala i razvila dosuo sam vode u tanjirić i izneo je na terasu. Kada sam došao da je ponovo pogledam nije je bilo. Moja Najdraža je videla tanjirić sa nekom grančicom, grančicu bacila a tanjirić oprala i uredno složila na svoje mesto. A ja sam ostao da se pitam zašto sam bio lenj da je slikam fotoaparatom.

Kako god, prvi put sam video takvu crvenu čašicu sa listićima iznutra. Pokušaću da je pronađem ponovo ali svestan sam da će to ići teško.
Voleo bih da znam šta sam to pronašao, pa ako neko ima ideju samo napred, podelite je sa mnom.

« Poslednja izmena: 22.Nov. 2015, 23:49:15 Baluban_S »

ihi

• Leptir
Odg: Crvena Casica sa Listicima Unutra
« Odgovor #1 poslato: 23.Nov. 2015, 06:49:07 »
Priznajem, ovako nešto s listićima nisam video ni u literaturi ni u prirodi. Ja ipak mislim da je ovo Sarcoscypha coccinea koja je preuranila, koja se pojavila u nevreme, u dane kada su bile one novembarske vrućine. Ona je od visoke temperature ispucala pa su se te ragade vama učinile da su listići.
Mislio sam da se vi ne odvajate od fotoaparata, a vi se ne odvajate od Najdraže :D. Bolja slika himenofora i tela sa spoljnje strane, jako bi nam pomogle.
« Poslednja izmena: 23.Nov. 2015, 07:36:07 ihi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 23.Nov. 2015, 08:34:29 »
Zavirio sam u svoju foto-arhivu i našao sam jedan snimak Sarcoscypha coccinea iz marta 2005. godine.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 23.Nov. 2015, 18:44:56 »
Ihi ova moja čašica je stvarko imala listiće iznutra i to nije bilo samo zbog svetla. Spolja je jako ličila na Sarcoscypha coccinea. Zato sam je i ostavio na terasi u tacni sa malo vode da se razvije pa da je slikam i pogledam ponovo. Samo bila je mnogo manja od Sarcoscyphe, negde do 5mm i to što je prenoćila u toploj vlažnoj sredini nije se odrazilo na veličinu.

Pregledao sam i neke druge rodove na koje bi ova moja gljivica mogla da liči, a koje stvarno imaju listice unutar čašice, na primer Crepidotus. Samo Crepidotus cinnabarinus na primer se ipak previše razlikuje. Dajem ga i u prilogu.

Liči mi na neke gljivice koje sam ranije video na nekom sajtu sa gljivama Novog zelanda ili Tasmanije,  ali ne mogu da ih pronađem sada.

Mislim da ću se ubuduće mnogo češće saginjati i zagledati male crvene gljivice. Možda je i nađem ponovo.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 23.Nov. 2015, 21:49:07 »
Vidi vraga, interesantni su vam primeri.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #5 poslato: 26.Jan. 2016, 23:33:19 »
Još nisam rešio moju malu crvenu čašicu sa žilicama iznutra, ali nisam ni odustao.

Evo jedna veoma slična gljiva iz Australije koja je isto veličine oko 0.5 mm.

https://steveaxford.smugmug.com/Living-things/Fungi-the-recyclers/Gilled-fungi/Marasmiaceae/Anthracophyllum-and-similar/i-sfGnvrZ