Autor Tema: program za identifikaciju  (Pročitano 1346 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
program za identifikaciju
« poslato: 10.Mar. 2012, 12:48:53 »
Moram da podelim svoje odusevljenje programom koji sam juce instalisao i poceo da ga upoznajem i koristim.

Rec je o programu koji se zove se Xper2 i moze se preuzeti ovde

http://lis-upmc.snv.jussieu.fr/lis/?q=en/resources/software/cai/xper2/downloads/last

Preuzmite punu verziju. Ima i verzija samo za koriscenje vec napravljene baze bez mogucnosti da se ona njoj intervenise. Nesto kao plejer. Ima nekoliko demo baza koje mozete preuzeti da vidite na nekom primeru kako stvari funkcionisu, ali nisu upotrebljivi za nas. U full verziji takodje moze da se pokrene modul za identifikaciju ali mogu i da se menjaju/dopunjavaju podaci.

Funkcija ovog programa je da pomogne kod identifikacije bilo cega sto je opisano sa setom opisivaca koje imaju razlicita stanja bilo da su oni tekstualni ili numercki. Znaci direktno je primenljiv za implementaciju dihotomih kljuceva. Nasao sam ga trazeci neku pomoc za efikasnije odredjivanje nekih problematicnih rodova vodenih buba. Imam kljuceve, imam fotografije imam ilustracije ali je sve to tako rastrkano a i kljuc je vrlo kompleksan (puno vrsta, ponavljanja vrsta u kljucu, razlicita skakanja po kljucu - jedna osobina npr na strani 5 a druga na 25 itd...) koja su me sludjivala i nikako nisam uspeo da pouzdano utvrdim vrste.

Ovaj program omogucava da se definisu opisivaci (osobine), njihova stanja (koja mogu biti i inteligentno numericka tako da unosom najmanje i najvece velicine ja kod identifikacije unesem izmerenu velicinu insekta koji gledam i on mi odvoji sve koji ulaze u taj raspon). Stanja ne mora da bude samo 2 nego koliko definises. Program omogucava da se definisu i entiteti (u nasem slucaju taksoni) i da vrlo jednostavno poveze taksone sa odgovarajucim stanjima osobina. Posle toga identifikacija ide redosledom koji covek zeli, sa interaktivnim filtriranjem, tako da redosled koriscenja karaktera nije ogranicen kao sto je to u klasicnom kljucu. Bonus cele price je da se uz entitete (znaci taksone), osobine ili njihova stanja mogu vezivati fotografije i detaljniji tekstovi. Vrhunac svega je da program ima testiranje konzistencije kljuca i ukazivanje na propuste. Da bi se napravio upotrebljiv mehanizam treba vremena ali s obzirom na to sta se dobija svaki minut na formiranju kljuca vredi. Najbolje od svega je da se formirani kljuc vrlo lako moze spakovati i poslati na drugu masinu. Ne pricajuci o gomili razlicitih tipova izvestaja u svim mogucim formatima koji omogucavaju da se uneti tekst i slike koriste u druge svrhe (rad ili monografija za stampu npr). Koriscenje formirane baze se svodi na klikanje na razlicita stanja karaktera koja "on the fly" odvajaju odgovarajuce taksone dok se ne dodje do identifikacije jednog taksona.

Voleo bih da se neko "zakaci" i da pocnemo formiranje nase interne baze elektronskih kljuceva koja bi znacajno ubrzala proces identifikacije insekata. Kad vise ljudi radi na razlicitim taksonima i posle razmene te kljuceve mislim da za vrlo kratko vreme mozemo napraviti ozbiljnu kolekciju kljuceva. Ono sto planiram da uradim su kljucevi za neke rodove vodenih buba (sto vecini bas i nije zanimljivo) ali cu vrlo brzo uraditi i kljuc za familije tvrdokrilaca i kljuc za rodove vodenih buba. Naravno, posle moze i da se "trguje".

PS
Ono sto se na web-u puno spominje za ovu namenu je Delta. Isprobao sam ga i nisam zadovoljam. Puno posla a mrsavi rezultati.
« Poslednja izmena: 10.Mar. 2012, 12:53:21 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Odg: program za identifikaciju
« Odgovor #1 poslato: 13.Apr. 2012, 13:08:24 »
Program deluje obećavajuće, a uz to postoji i verzija za Linux. Ja ću probati da ga malo čačkm čim nađem slobodno vreme. Mogao bih leptire da uradim u njemu, sa sve slikama. To neće biti teško za početak.

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија