Autor Tema: panonski puževi  (Pročitano 520 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
panonski puževi
« poslato: 03.Okt. 2015, 19:46:59 »
danas dok sam posmatrao ptice kroz raznu suvu travuljinu, za oko mi zapeli ovi panonski pužići. izgleda da nije bilo svađe oko mesta. svaka stabljika po jedan puž.   

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: panonski puževi
« Odgovor #1 poslato: 03.Okt. 2015, 22:26:52 »
Cepaea vindobonensis skoro sigurno (hortensis nije, a C. nemoralis u retkim slučajevima isto ima 5 pruga, ali obično nijednu).
« Poslednja izmena: 03.Okt. 2015, 22:31:02 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 03.Okt. 2015, 22:38:05 »
tako sam ga i uneo, a kada će biti verifikovani...možda kada uđemo u eu :)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 04.Okt. 2015, 04:32:26 »
Mislim da neće biti verifikovani, više niko ne radi puževe

(a ja mogu da dajem samo savete ovde.)

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 05.Okt. 2015, 08:16:33 »
Ako ne smeta da pridružim i ovog mog puža slikanog juče u ašanjskoj šumi. Ako smeta, kazaćemo mu da se udalji bez reči.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 05.Okt. 2015, 09:45:10 »
naravno da ne smeta. bilo bi ružno da ovi gore ostanu sami :) bilo bi lepo da još neko prikaže nalaz i nekih drugih. 

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 10.Okt. 2015, 16:39:50 »
I za ovog puža bih rekao da je isti, samo što se ne vidi važna odlika a to su takozvana usta ili vrata (ne znam šta je ispravno) gde puž izlazi. Ako je obod otvora taman onda je taj, a ako je beo onda drugi.

Pošto Ihi voli naučne priče, prilažem jednu vezanu za ovog puža u nadi da će još neko da pročita:

u Mađarskoj je nedavno nastala debata u vezi puža, jer je državni sekretar za čovekovu sredinu želeći da kaže nešto važno rekao da će zbog globalnog zagrevanja ovaj sada najčešći puž u toj zemlji (zove se i panonski puž) u vidnom roku izumreti. Reagujući na to, malakolog prirodnjačkog muzeja izjavio je da je moguć upravo suprotan scenario, to jest da se zbog nove toplije klime puž u stvari čak i raširi. Toliko o tome koliko nauka zna o potencijalnim efektima promene klime koji se očekuju...

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 10.Okt. 2015, 19:02:45 »
Jozi hvala vam. Stara je to borba između politike i nauke. Uvek sam se pitao kako može biti, recimo, ministar odbrane poljoprivredni tehničar a ne vojno lice; zdravstva nastavnik opštetehničkog ili muzike a ne lekar... Naravno pretreujem i potcenjujem, ali od svega važno je biti dobar vojnik partije. Nagrade slede.
« Poslednja izmena: 11.Okt. 2015, 06:07:27 ihi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 10.Okt. 2015, 21:16:17 »
bolje da ne pišemo šta naši kažu :)