Autor Tema: Novi materijali za gnezda  (Pročitano 775 puta)

ihi

• Leptir
Novi materijali za gnezda
« poslato: 25.Sep. 2015, 06:33:36 »
Moj prijatelj, slikar i književnik Mileta Prodanović, poslao mi je pismo i par fotografija. Mileta kao slikar i pedagog imao je sve same reči hvale za umetničko ostvarenje opasnih letača - stršljenova.
Evo Miletinog objašnjenja:
Stršljenovi su snimljeni u šupi rodne kuće mog oca, tačnije u vajatu... selo/varošica Pranjani, opština Gornji Milanovac...  Kao što vidiš na prvom snimku oni su se uglavili pored cevi hidrofora, uz zid je bio debeli stiropor (mislim da se vidi) kao termoizolacija i na njemu nedostaje jedan deo, kao da je iskopana široka površina. Ne znam da li su oni mrki delovi zemlja ili strugotina jer se u toj šupi drže drva?
Oblik je fascinantan, i boje naravno. Pravo umetničko delo.

ihi

• Leptir
Odg: Novi materijali za gnezda
« Odgovor #1 poslato: 25.Sep. 2015, 06:34:14 »
...

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #2 poslato: 26.Sep. 2015, 23:33:18 »
.

Prelepo.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 28.Sep. 2015, 18:15:38 »
Interesantno bi bilo znati i koja su vrsta. Neki stručnjak ove grupe bi zasigurno znao da kaže...

Mihailo Vujić

• Guseničica
  • **
« Odgovor #4 poslato: 30.Sep. 2015, 13:20:43 »
Joži, vrsta je sigurno Vespa crabro, Običan/Uobičajen/Evropski stršljen, pravi ovakva prepoznatljiva gnezda. U Evropi živi još jedna vrsta iz roda Vespa, Istočni stršljen, Vespa orientalis. Kod nas još uvek nije beležen, ima ga u Grčkoj, Italiji, Bugarskoj, Albaniji i Turskoj.
Inače lako se razlikuje od običnog stršljena - https://www.google.rs/search?q=Vespa+orientalis&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIt5uCp8ueyAIVSI0sCh0LmQ9o&biw=1304&bih=683#tbm=isch&q=Vespa+orientalis+crabro&imgrc=4ATLhKMOff30cM%3A
(desno V. crabro (običan evropski), skroz levo V. orientalis a u sredini V. velutina, još jedna vrsta poreklom iz Azije za koju znam da je stigao u Evropu, ali kada, ne znam)

Pozdrav

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 30.Sep. 2015, 17:22:05 »
hvala mihailu na ovako iscrpnom odgovoru.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 30.Sep. 2015, 20:03:40 »
I ja kao posredik zahvaljujem Mihailu.