Autor Tema: Grifola frondosa ponovo na FG  (Pročitano 632 puta)

Baluban_S

• Lutka
Grifola frondosa ponovo na FG
« poslato: 21.Sep. 2015, 16:30:08 »
Za mene je to veoma retka gljiva, a razlog je verovatno to što na FG ima malo područja pod Hrastom. Grifola frondosa gljivu sam prvi put pronašao 06.10.2013 godine na Zmajevcu. Prvi nalaz za koji znam je još od 1996 godine Prof. Matavulja i ne znam za druge nalaze. Juće na Šuljamskoj Glavici u FG pronašao sam je ponovo i to dva malo starija primerka. Jedan sam naravno ostavio na Hrastu koji je već bio osušen. Drugi će (deo) na sušenje za našu zbirku eksikata, i možda još koje fotografisanje.
Fotke su u prilogu.
« Poslednja izmena: 21.Sep. 2015, 17:27:10 Baluban_S »

ihi

• Leptir
Odg: Grifola frondosa ponovo na FG
« Odgovor #1 poslato: 21.Sep. 2015, 18:14:10 »
Da li ste vi sigurni da je ovo G. frondosa? Meni ovo liči na mlad Meripilus giganteus.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #2 poslato: 21.Sep. 2015, 18:37:53 »
Siguran sam da nije Meripilus giganteus jer on na preseku veoma brzo potamni. Ovaj ne tamni i presek je dugo ostao beo. Sada je braonkast jer je presek star 1 dan. A i ukus Meripilus giganteus je kiselkast i prilično je vlaknasta gljiva. Listići su kod mlađih primeraka znatko deblji, a kod starijih su veliki kao lopata. Meripilus takođe po listovima ima koncentrične krugove a ovde ih nema. Domaćin Meripilus giganteus je, barem u mojoj praksi, Bukva. Ovaj nalaz je rastao na starom Hrastu u isključivo Hrastovom delu brega. Postoji malo gljiva sa kojim bi se Grifola frondosa mogla zameniti. Jedna je Dendropolyporus umbellatus ali on ima znatno sitnije listiće. Kako god gljiva je u frižideru.
Verujem da i Dragiša želi da je pogleda pa ćemo videti.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 21.Sep. 2015, 20:27:41 »
Meripilus raste i na hrastu. Uvek sam ga nalazio na tom domaćinu. Mogu priložiti i dokaze.

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 22.Sep. 2015, 01:00:37 »
Ako ne smeta da se uključim...

Da li je ovo Meripilus giganteus? Tornička Bobija, oko 1150 m nadmorske visine, 10.08.2003. Na zemlji, ne na panju ili stablu. AA baterija radi poređenja veličine.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #5 poslato: 22.Sep. 2015, 01:20:22 »
Da jeste, sa listovima velikm kao lopata i koncentricnim krugovima na listovima.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 22.Sep. 2015, 05:40:12 »
Jeste Milane, ali na zalasku i to bez izraženih konc. krugova na kojima Stevan s pravom insistira. Ja ne kažem da Stevanova gljiva nije to o čemu on govori. Uneo sam mrvicu sumnje zbog evidentne sličnosti GF sa MG. Sigurno da je u ogromnoj prednosti onaj ko ima gljivu-objekat u rukama u odnosu na posmatrača fotografije.
Prilažem 4 snimka "pravog" M. giganteus.
1. M. giganteus iz jendog dvorišta u Hilandarskoj u Beogradu (ove godine gljiva se još nije pojavila, a čekam je)
2. Gljiva iz dvorišta
3. Gljiva iz Bojčinske šume
4. Na dodir himenofor oksidira u braon, kasnije pocrni.
« Poslednja izmena: 22.Sep. 2015, 05:48:18 ihi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #7 poslato: 22.Sep. 2015, 07:52:57 »
Teško je reći preko slike ali spore im se razlikuju, videćemo.

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #8 poslato: 22.Sep. 2015, 09:10:29 »
Hvala svima!