Autor Tema: Mantis religiosa - obična bogomoljka  (Pročitano 861 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
Mantis religiosa - obična bogomoljka
« poslato: 04.Sep. 2015, 21:18:51 »
jutros u 06,30 časova sam je iz kancelarije izveo u šetnju do prve žardinjere. :) videh da nema nalaza za vršac, pa sam je danas "uneo". nadam se da će neko videti i verifikovati.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Mantis religiosa - obična bogomoljka
« Odgovor #1 poslato: 05.Sep. 2015, 18:34:50 »
Treća slika je sjajan primer makro fotografije (umetničke, po mom skromnom mišljenju). Baš bi me interesovalo Božino mišljenje :)

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 06.Sep. 2015, 23:22:33 »
a biljka je Sedum kamtschaticum var. floriferum 'Weihenstephaner Gold'. međutim nije u prirodi već u žardinjeri, tako da nije "nalaz".

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 06.Sep. 2015, 23:24:59 »
evo još jedna fotografija iste biljke

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 07.Sep. 2015, 11:49:25 »
a biljka je Sedum kamtschaticum var. floriferum 'Weihenstephaner Gold'. međutim nije u prirodi već u žardinjeri, tako da nije "nalaz".

Ovaj Sedum može da opstane kod nas u prirodi. Alohtoni žednjaci (Crassulaceae) su mi zanimljivi. Javi ako slučajno negde nađeš, ja ću to uneti kao "novu vrstu"

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 07.Sep. 2015, 13:29:01 »
već sam uneo danas Sedum acre L. čekao sam da fotografišem i cvetove, ali nisam uspeo ove godine. kad su bili u punoj snazi nisam imao aparat, a kasnije su se zbog ove žege već sasušili. "pobegao" je sa istog mesta kao i Sedum spurium, ali nije mnogo daleko "odmakao". ne bih ga ni primetio da nisu pokosili onu silnu travu okolo pa videh pravi tepih na jednoj steni.  za  Sedum kamtschaticum ne verujem da će dalje od žardinjere. ne odgovara mu nikako stanište u prirodi, a i ono malo šljunkovitog stla već je zauzeto od strane Portulaca oleracea. 

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 07.Sep. 2015, 13:33:19 »
ispravka "ne odgovara mu nikako stanište u prirodi"  - mislim na okolno stanište van veštačke žardinjere. sa jedne strane često plavljena stepa, a sa druge obradivo zemljište.   

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 07.Sep. 2015, 15:24:33 »
Da li žardinjera stoji napolju i zimi? Šta se dešava sa biljkama kad zahladni? Da li uvenu ili prežive?

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 07.Sep. 2015, 18:33:17 »
ako pitaš za žardinjeru gde je Sedum kamtschaticum, ona je do samog objekta. veličine je oko 1,5x3m i ima još nekog drveća i biljaka. zimi sigurno preživi jer je zaklonjen.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 08.Sep. 2015, 00:49:54 »
Ako si raspoložen izvedimo ovaj eksperiment sa kamtschaticum: "pozajmi" jedan pelcer (malu grančicu sa korenjem) ubaci u kesu, malo polij vodom i zatvori pa kad imaš vremena presadi negde tamo kod Kalvarije na dobro osvetljenu stranu među stene. Pa da vidimo šta će biti, hoće li doživeti proleće.

Navodno je invazivna biljka u Švedskoj ???

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #10 poslato: 08.Sep. 2015, 08:58:44 »
ako preživi tamo, sigurno će i ovde  ;)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #11 poslato: 08.Sep. 2015, 16:08:14 »
Čakaj, sad si me zbunio - hoćeš da kažeš da ga tamo ima po stenama ili kod one "radio stanice" a ja ga nisam popisao?

Vidim da ga u BioRas-u nema. Kažem, jedino je u Skandinaviji pronađen u prirodi kao odbegla biljka ??? a inače je Azijska.

Sad tek vidim da se vodi kao Phedimus (a ne Sedum) kamtschaticus i prirodno živi u Rusiji, Mongoliji, Koreji i Japanu, na planinama između 600-1800 mnv.
« Poslednja izmena: 08.Sep. 2015, 16:14:06 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #12 poslato: 08.Sep. 2015, 19:55:39 »
ne. na stenama je S. acre (kog od trave nismo videli) pored onog starog objekta odakle je i S. spurium odbegao. ovaj Phedimus je samo u žardinjeri (vatin) i nigde više (bar ne za sad).