Autor Tema: Salvia sp. [Salvia virgata!?]  (Pročitano 964 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
Salvia sp. [Salvia virgata!?]
« poslato: 02.Sep. 2015, 20:56:25 »
na ovu sam skroz zaboravio. fotografisana je polovinom juna meseca u okolini vršca. rasla je pored puta na neobrađivanom i skoro zapuštenom zemljištu. zbog košave nisu mogle bolje fotografije. mene podseća na Salvia amplexicaulis Lam.
« Poslednja izmena: 03.Sep. 2015, 17:01:31 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Salvia sp.
« Odgovor #1 poslato: 03.Sep. 2015, 14:10:40 »
Hopa, mene si uhvatio (a ostali mudro ćute). Za sada tipujem na običnu (S. pratensis) čudno obojenih cvetova.

Na amplexicaulis liči ali ja ne znam da kažem razliku.
Update: U stvari naterao si me da povadim velike knjige, aplexi sigurno nije, jer je ovde stabljika gola, a kod te je jako dlakava!

Ostajem pri običnoj kadulji malo svetlijih cvetova (neka forma).
« Poslednja izmena: 03.Sep. 2015, 14:18:14 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 03.Sep. 2015, 14:21:54 »
S. pratensis ima više plavo-ljubičaste cvetove, mislim da je stabljika dlakavija, višlja je od ove, plus žuti prašnici na ovoj. (ne znam kakvi su na S. pratensis.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 03.Sep. 2015, 14:30:56 »
Mislim da boja prašnika ne igra ulogu. Kako ja vidim uglavnom je bela (ako se misli na dršku ili anteru) ili je slična boji cveta, varira od ljubičaste do žućkaste, bez obzira na vrstu.
Pronaći ćemo je već. Nema puno vrsta žalfija, pa je manje za izbor (ja sam od 16 naših već isključio 12 - tako sam se vratio na običnu).

S. pratensis ima više plavo-ljubičaste cvetove
Jeste u većini slučajeva, ali kod biljaka nikad ne reci nikad. Evo ti je dan kolaž - da li si još uvek siguran da je plava? :D
(da te ne buni što su biljke iz baštovanstva, to su samo sorte preuzete iz prirodnih populacija)

« Poslednja izmena: 03.Sep. 2015, 14:47:29 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 03.Sep. 2015, 14:40:49 »
samo ću da kažem auh

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 03.Sep. 2015, 17:01:08 »
Botanika je takva čudna oblast ;) Ali da te malo i obradujem, evo šta sam za kratko vreme našao:

Ima tu još jedna interesantna žalfija, S.virgata, koja je po nekima samo južna podvrsta obične. I ovde se javljaju varijante po boji od svetloljubičaste (kao tvoja) do bele, inače u svemu liči na pratensis. Javlja se kod nas u Istočnoj Srbiji, a ako bi se ustanovila na Bregu onda bismo pronašli samo još jedan dokaz o povezanosti te dve biogeografske regije, upravo ono na šta nam je ukazao Mile Vučanović, a već potvrđuju i Gaborovi nalazi insekata.

Ja sam sada blizu ideje da se radi o toj vrsti i da si našao još jednu zanimljivost!

Hajde da malo budemo pozitivniji...

[[Slika te biljke sa neta]] i još slika za proveru: [[herbarski primerak]]   [[habitus]]   [[primerak u hortikulturi]]   [[makro cvet ]]   [[cvetovi]]   [[listovi rozete]]
« Poslednja izmena: 03.Sep. 2015, 17:30:30 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Salvia sp. [Salvia virgata!?]
« Odgovor #6 poslato: 03.Sep. 2015, 17:56:49 »
Nisam do sada otvarao ovu temu a vi se raspisali i koliko mi se čini skroz u pogrešnom pravcu. Što se mene tiče ovo je obična žalfija ili kadulja (Salvia officinalis). Normalno, ne raste prirodno na ovom podneblju ali ljudi je gaje po baštama i oće da podivlja, posebno pored puteva. Ja sam je nalazio na Fruškoj gori u blizini vikendica. Nije sigurno ni jedna od ovih koje navodite.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 03.Sep. 2015, 18:36:04 »
šah mat :)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 04.Sep. 2015, 15:08:33 »
Ne mislim da je šah mat :) Za sada su sve samo predlozi, bez ičeg konkretnog. Dragiša, bolje pogledaj, ovo je sve samo ne S.officinalis. Nju sam odmah isključio, imam je ispred kuće i gledam svaki dan. Ima sličnosti, ali listovi kod officinalis su srebrnasto-baršunasti i rapavi a cvetovi manji od ovog. Slika dole: list officinalisa, srednje Zoranove, a ispod pratensis.

Možda S.pratensis neka forma ali officinalis nije. OK. virgata sam isključio, ali sam za to da ti pošaljemo primerak pa da nam overiš i ne gubimo vreme lupetajući na osnovu slike. Što je sigurno sigurno je, meni deluje zanimljivo 8) Zorane, ako nije daleko upakuj jednu biljku u kesu pa u kovertu, dok stigne neće ni da presuši :)

Ali pre toga kaži nam prvo sledeće: Da li je samo jedna bila na tom mestu? Koliko je udaljena prva kuća? Koliko je visoko slikana i u kom tačno delu Brega? Trebalo je odmah da posumnjam ako je samo jedan primerak. Kadulje obično rastu u velikom broju na istom mestu. Jedan jedini primerak ipak daje težinu Dragišinoj tezi, a na to nisam ni mislio.

A ako Dragiša i dalje misli da je officinalis, neka onda ide sa njegovom identifikacijom, meni je OK. Jedan problem manje, iovako se ubijamo identifikacijama svaki dan.

« Poslednja izmena: 04.Sep. 2015, 16:05:05 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 04.Sep. 2015, 18:51:49 »
ne vredi joži. fotografisana je polovinom juna meseca pored puta od vršca ka graničnom prelazu vatin. već su kosili dva puta. od mesta nalaza biljke najbliže je selo mali žam (oko 3km). bila je jedina, ali ne mogu da kažem da li ih je bilo još u okolini ili nije, jer sam ovu primetio iz automobila (nisam šetao pa da bolje osmotrim).

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #10 poslato: 04.Sep. 2015, 19:31:41 »
Ne tvrdim, samo pretpostavljam. Imaj na umu da morfološki karakteri zavise od podneblja a sasvim je moguće da je ovo neki kultivar a kod njih karakteri takođe mogu da odstupaju.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #11 poslato: 05.Sep. 2015, 17:34:57 »
Znači nije šah-mat, samo šah ;D

Jer preostaje pitanje: kako je jedan kultivar kadulje završio pored puta 3 km od najbližeg naselja, i to još na Rumunskoj granici u nedođiji sa malo stanovnika? Tamo gde i lokalni autobus ide samo dvaput dnevno, ako sam dobro razumeo šta mi je Zoran rekao kad sam planirao da uzmem bus. Tamo sam od sebe nije mogao dospeti.

Meni još uvek nije ovo čista slika. Zanima me to stanište. Jeli neko sejao kadulju u okolini u cilju gajenja? Kod mene se plantažno gaji, ali još nisam našao gajenu kadulju pored puta čak ni uz plantažu. Na plantaži su busenčići kojima se seku listovi i to je to...

Da se vratimo na na još neke detalje officinalis. Navodi se kao česta autohtona vrsta za naše južne krajeve (toplo-južne, npr. Sićevačka klisura) i kao unešena vrsta za kontinent, ali sa nejasnim statusom. Ja sam jako skeptičan da kultivar kadulje može da "se odbaci" tako daleko od naselja ili neke plantaže u travu pored puta. A kadulje nema ni na listi invazivnih, bar ja nisam našao podatak.

Možda je neko krijumčario veću količinu baštenskih biljaka u Rumuniju pa je seme ispalo? :P

Dragiša, jasno je meni da kultivar može da se razlikuje, može da bude i hibrid sa nekom drugom vrstom — ali zato od šibolike biljke neće postati zeljasta (bar ja sumnjam). Evo šta o morfologiji officinalis kaže Flora Srbije:
Citat
Polužbun sa drvenastom stabljikom i sivomrkom korom koja se ljušti. Izdanak mat zelene boje, gusto pokriven belim, paučinastim dlakama, miriše na balzam. Listovi bar delimično zimzeleni, čvrsti; Cvetovi u cvasti razmaknuti najmanje za dužinu cveta.

Zorane, ako je to kultivar od officinalis to je sreća u nesreći jer je to tako jaka biljka da ne samo preživi košenje nego i dalje raste na tom istom mestu pošto je višegodišnji šib.
Prema tome ne preduzimaj ništa, dolazim ja svakako...

Ne tvrdim, samo pretpostavljam.
OK, nama treba identifikacija :(

Ima jedna izreka "Ako te nešto zanima naćećeš načina da to otkriješ"
Još jedna (Ajnštajnova) "Ako se činjenice ne slažu sa tvojom tezom, izmeni činjenice" :D
« Poslednja izmena: 05.Sep. 2015, 18:32:01 jozi »