Autor Tema: Ustilago maydis  (Pročitano 501 puta)

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
Ustilago maydis
« poslato: 23.Avg. 2015, 14:58:43 »
Danas na Fruškoj gori gotovo da i nije bilo gljiva, ali sam ipak našao nešto.
Ustilago maydis kod Šuljma.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Ustilago maydis
« Odgovor #1 poslato: 24.Avg. 2015, 07:39:42 »
Divno, hoću i ja da je slikam.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 24.Avg. 2015, 08:45:50 »
Bojane, ja sam je kupio na Bajlonijvoj pijaci (Beograd) pre 4-5 godina.
Dobro bi bilo za one koji ne znaju o čemu se radi da kažete nekoliko reči o staništu, o upotrebi, uopšte o gljivi.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #3 poslato: 24.Avg. 2015, 17:39:12 »
O kulinarskim stranama ovog patogena na kukuruzu (Prouzrokovac mehuraste gari kukuruza) ne znam nista vise od toga da se beru mlade guke (pre transformacije u prasnu masu teleutospora) i da se u Meksiku redovno koristi u ishrani. Kod nas je ishrana ovom gljivom vrlo retka. Verujem da je ljudima odbojna sama ideja da konzumiraju tumoraste izrasline. Zato me i cudi vas nalaz na pijaci.
Iako je ovo verovatno prvi zabelezen nalaz ove gljive na Fruskoj gori, znao sam da je ima. Jer verovatno ne postoji njiva pod kukuruzom u Srbiji na kojoj se ne moze naci ova gljiva.
Pa posto se na obroncima Fruske gore gaji kukuruz, to je upucivalo na to da sasvim sigurno ima i ove gljive. U proseku je 1-2% biljaka na njivi zarazeno Ustilagom, a povremeno te brojke dostizu i epifitoticne razmere. Mada se danas ne smatra ekonomski znacajnom bolescu kukuruza, s obzirom na to da uglavnom zahvata vrh klipa.

« Poslednja izmena: 24.Avg. 2015, 17:42:36 Bojan Šeguljev »

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 24.Avg. 2015, 21:34:08 »
Bojane, nisam ja kupio U. maydis već zatvoren klip kukuruza da ga skuvam. Gljiva je bila sakrivena i išla je gratis, čemu sam se više obradovao nego klipu kukuruza.
A kao što vidite, ne napada ona samo vrh. Zna da se pojavi i po sredini i da prožme ceo klip.
Naravno, iz razloga koje ste naveli, a i pomalo sam miikofob, garu nisam jeo.
Moj primerak je iz 2008.
Evo fotografije.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #5 poslato: 24.Avg. 2015, 22:14:51 »
Pogrešno sam razumeo i baš se čudio da kod nas to neko jede. Navike potroša se vrlo teško menjaju.
Položaj vaše guke je naravno sasvim moguć, ali nešto manje uobičajen nego na vrhu klipa. Razlog tome se verovatno krije u načinu infekcija klipa. On biva zaražen kroz svilu (tučak cveta) koja je kraća prema delovima klipa koji su pri vrhu. Ustilago takođe može inficirati i stablo, list i metlicu.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 25.Avg. 2015, 08:54:30 »
Ubačena kao 1152. vrsta za FG. Nego ne reče mi, jel još uvek tamo da skoknem da je slikam.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #7 poslato: 25.Avg. 2015, 10:08:18 »
Obišao sam njivu i našao dve gljive. Obe sam ubrao.  :) Jednu  zrelu sam sačuvao i sušim je.
Dalje nisam gledao. Moguće je da je ima u dubini njive. Ali kao što rekoh skoro svaka njiva ih ima. Pa udjes u prve kukuruze i sigurno ćeš je naći.