Autor Tema: nekada zaštićene vrste  (Pročitano 537 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
nekada zaštićene vrste
« poslato: 19.Avg. 2015, 10:21:09 »
Solanum dulcamara. nađena i fotografisana 17.08.2015. godine u ataru vršačkog sela vatin (naravno i prijavljena kao novi nalaz). ne znam gde sam ranije našao podatak da je u srbiji ova biljka zaštićena uredbom o stavljanju pod kontrolu korišćenja i prometa divlje flore i faune (službeni glasnik republike srbije, br.31/05, 45/05). kakav joj je danas status? ako se nije promenio, trebalo bi ga uneti u bioras.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: nekada zaštićene vrste
« Odgovor #1 poslato: 20.Avg. 2015, 16:54:42 »
Moguće da je na Prilogu II kao lekovita biljka. To je prilog kojim se kontroliše premasovno i komercijalno ubiranje biljaka i životinja. Znači nisu samo zaštićene retke vrste, to je zabluda, urbani mit :D
Ne znam koji mu je (sada) status, iako obično prvi to iskopam. Ko nađe neka javi.

zoran gavrilović

• Leptir
Odg: nekada zaštićene vrste
« Odgovor #2 poslato: 22.Avg. 2015, 13:23:51 »
au koliko uredbi. pa ovo da bi pratio treba samo to da radiš, odnosno da brišeš ili dopunjuješ. baš se pitam na osnovu čega se donosi odluka da neka komercijalna biljka u prirodi jedne godine bude zaštićena, a za 2-3 ostane bez statusa zaštite, odnosno ko vrši procenu stanja na terenu? sve je to lepo napisano čak i kaznene odredbe, ali...da ne tupim dalje, pročitajte primer.  http://www.zzps.rs/novo/kontent/stranicy/zastita_prirode_bioloska_raznovrsnost_biodiverzitet/uredba_%20kontrola_prometa10.pdf