Autor Tema: Lilium sp.[martagon] (CG)  (Pročitano 688 puta)

ihi

• Leptir
Lilium sp.[martagon] (CG)
« poslato: 16.Avg. 2015, 08:10:29 »
Biljka koju predstavljam poznata mi je još od pre petnaestak godina. Nju sam tada našo u jednoj rožajskoj mešanoj šumi na krečnjačkom terenu. Tom prilikom pokušao sam da je preselim u moju baštu, pri čemu sam se prilično namučio jer se njen žuti, lukovičasti  koren, prekrivenom ljuspicama kao crepićima, bio uglavio između dva u zemlju  urasla kamena pa se nije dao lako iščupati. Iseljavanje nije uspelo. Ali na moju radost (i žalost, videćete) biljku sam ponovo našao pre mesec dana na istom staništu. Rasla je na ivici šumskog puta među koprivama i papratima, bila je još neotvorenih cvetova. Stablo visoko do 1,5 m. Fotografisao sam je u tom stanju sa namerom da je ponovo obiđem za nekoliko narednih dana i da je fotografišem u celini i celosti kako bi kazao Ž. O, sa svim morfološkim detaljima. No, moja namera da biljku predstavim u prirodnom okruženju, nije se ostvarila. Zatekao sam je slomljenu. Očigledno, tuda je prolazio neki traktor koji ju je zakačilo i prelomio. Jedva sam je našao između visokih paprati i kopriva, rizikujući da se sretnem sa nekom zmijom.
Zalomljeni deo biljke (sa pupoljcima) doneo sam kući, stavio u vazu i on se nakon 2-3 dana odazvao – rascvetao se. Prekrasni, boje ciklame, pegavi, noću mirišljavi cvetovi nekoliko dana ukrašavali su moju dnevnu sobu.
Nadam se da će je neko identifikovati.
« Poslednja izmena: 17.Avg. 2015, 17:48:01 jozi »

ihi

• Leptir
Odg: Lilium sp. (CG)
« Odgovor #1 poslato: 16.Avg. 2015, 08:11:35 »
..

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #2 poslato: 16.Avg. 2015, 21:49:24 »
Lilium martagon?

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 17.Avg. 2015, 07:33:56 »
Hvala Milane.
Imam ovde na raspolaganju Šilićeve knjige Šumske zeljaste biljke i Endemične biljke. Nisam biio siguran o kojoj se vrsti pronađenog ljiljana radi. Mešaju mi se Lilium martagon i Lilium cattaniae. Ova druga raste pre svega u Dinaridima, ali izučavajući  gljiive vrlo često smo na našim terenima nalazili i stepske, i nordijske, i mediteranske vrste. Zašto ne bi tako i biljke, ili je kod biljaka pojava nešto drugačija?

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 17.Avg. 2015, 09:02:52 »
Lilium martagon, ovde kod mene na Fruškoj ih ima na svakom koraku i baš su lepi kad procvetaju.

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 17.Avg. 2015, 12:09:29 »
Hvala oštrooki orle za sve komentare na moje sličice.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 17.Avg. 2015, 17:47:37 »
Jedna opaska u vezi Lilium cattaniae. Ovaj naziv taksona nastao je u vreme prvih opisivanja, u 19. veku, a danas se više ne smatra zasebnim taksonom. EuroMed baza čak tvrdi da je isti varijetet sa tipskom vrstom martagon. Stariji autori (kao i Šilić, 1984) navode ovaj mogući varijetet za kraške delove Balkana (naročito zapadnog) smatrajući ga endemom. Flora Srbije (1975) ne spominje ovaj naziv, no vaša biljka bi zbog geografskog položaja mogla pripasti tom mogućem varijetetu.

Ispravka: Flora Srbije na str.526 toma VII ipak navodi var. cattaniae za Suvu planinu, Rakoš i Mokru goru u jugoistočnoj i zapadnoj Srbiji, prema tome ova forma je zastupljena u ovim krajevima (pa i u CG), međutim EuroMed i svi ostali imaju istrajan koncenzus u tome da nije ništa drugo nego sinonim iste vrste L.martagon. Mora da je urađena neka genetska studija.
« Poslednja izmena: 17.Avg. 2015, 22:43:47 jozi »