Autor Tema: Koji je ovo glodar? (CG)  (Pročitano 1523 puta)

ihi

• Leptir
Koji je ovo glodar? (CG)
« poslato: 09.Avg. 2015, 10:00:20 »
Prisustvovao sam nemiloj sceni sa, nadam se, sretnim ishodom.
Vlasnici golubarnika lovili  su malu  životinjcu koja se u panici popela na prilično  visoku jabuku, skrivajući se od progonitelja i tužitelja koji  su joj u greh ubrajali: 10 ubijeniih prepelica, jednog mladog goluba i sl. Kada su pokušali  da je skinu s vrha jabuke letvom, ona se popela na vrh motke, osmotrila svoj nezavidni položaj (i položaj progonitelja), pa je naglo skočila u visoke koprive i nestala  u moru zelenila. Nadam se da se nije povredila.
Da li je ovo puh? I ako je puh, da li mu se išta može pripisati  od  pomiinjanog?

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
Odg: Koji je ovo glodar? (CG)
« Odgovor #1 poslato: 10.Avg. 2015, 16:44:03 »
Obični puh (Glis glis).
Citat sa vikipedije: Пухови су сваштоједи,углавном се хране воћем,бобицама,неким цветовима,инсектима,орасима,лешницима и слично.
Drugi sajtovi navode da u sličaju nedostatka primarne hrane jedu i jaja i manje ptice dupljarice.
Mislim da je puh nepravedno optužen. Možda neko stručniji ima više informacija.
« Poslednja izmena: 10.Avg. 2015, 17:03:26 Bojan Šeguljev »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 10.Avg. 2015, 20:56:51 »
Takođe puh je noćna životinja (pogledajte njegove velike oči). Na tavan se popeo verovatno da se odmori dok prođe dan. Ovo nije njegovo prirodno okruženje, on je šumska životinja. Sumnjam da je ubio odrasle prepelice i goluba. To ne bi uradila ni veća i agresivnija veverica, a kamoli mali puh.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 10.Avg. 2015, 22:14:04 »
Hvala. Od vas mi često stiže spas. Založiću se kod progonitelja da puha ostave na miru.
Inače u mom kraju pacova zovu miš puhać, a za puha i ne znaju da postoji.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 12.Avg. 2015, 17:49:33 »
za puha i ne znaju da postoji.

Pa naravno, on izlazi samo noću i veoma je skriven, treba biti srećković videti ga iako ima mali revir svog staništa. Skoro isključivo se hrani žirem, ali jede i gljive i voće. Od maja do septembra skriva se u krošnji drveća, u ostalih 7 meseci spava zimskim snom, toliko dubokim da se može podići a da i ne primeti:

Izvor Vikipedija

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 12.Avg. 2015, 21:21:52 »
Kod mene za ovog puha nema žira ali divljeg voća, kao i  gljiva, ima.
Baš ste me raznežili fotografijom.

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #6 poslato: 19.Avg. 2015, 23:47:03 »
Meni je jednom japansku prepelicu ubio pacov. Posle se potvrdilo u pacolovki ko je krivac.