Autor Tema: Euphorbia sp. a ne Scrophularia tristis (CG)  (Pročitano 615 puta)

ihi

• Leptir
Euphorbia sp. a ne Scrophularia tristis (CG)
« poslato: 21.Jul. 2015, 08:15:56 »
Poslednja tri-četiri dana posvetio sam traganju (što u prirodi, što u literaturi i Internetu) za neobičnom biljkom, ako sam tačno determinisao po Čedomilu Šiliću i njegovoj knjiizi  Endemične biljke, Scrophularia tristis.
Naime, pre nekoliko dana sinovac mi je pokazao na mobilnom fotografiju neke neobične biljke koju sam nazvao kavez-biljka, zbog njenog interesantnog snopastog izgleda. Biljka je bila primećena pored groblja, a da li je bila iščupana prilikom kopanja nove rake, ili prilikom uređivanja postojećeg groba, ne znam. U svakom slučaju nalaz je za mene bio vrlo interesantan i pri tome vrlo smrdljiv.
Juče sam na putu prema zaseoku Grahovača primetio na škarpi prilično žbunova ove biljke, što govori o njenom prisustvu na rožajskim terenima.
Možda je za vas koji se bavite biljkama ovo trivijalan nalaz, a za mene, s obzirom da nema gljiva u prirodi, nešto neobično i lepo.
« Poslednja izmena: 21.Jul. 2015, 20:52:19 ihi »

ihi

• Leptir
Odg: Scrophularia tristis (CG)
« Odgovor #1 poslato: 21.Jul. 2015, 08:16:36 »
i

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 21.Jul. 2015, 08:39:13 »
Ni blizu Scrophularia-i, ovo je neka Euphorbia, a koja teško je reći bez materijala i ključa jer ih ima puno.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 21.Jul. 2015, 19:21:11 »
Poštovani Dragiša,
želim da vam ispričam jednu anegdotu.
Naime, kada sam bio urednik u Školskom programu, snimali smo jednu emisiju iz umetnosti. Voditeljica nije  razlikovala tvrdo  i meko Č i Ć pa sam nekoliko puta stopirao snimanje govoreći da smo mi školski program i da se obraćamo deci pa je potrebno pravilno da govorimo.
Voditeljica je uvažavala moje primedbe, ali kada je u jednom trenutku kazala da su al seko slikarsku tehniku koristili još  stari EgipČani, ja sam, normalno, ponovo reagovao.
-Koleginice, stop, nije EgipČani već EgipĆani. Ona je na to kazala: E do sada sam vam sve verovala, ali sada vam ne verujem. Nije Egipćani već Egipčani.
Hvala bogu, ja nisam kaao pomenuta voditeljica.  Ja vam verujem da je biljka,  kako ste kazali, Euphrobia sp.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Euphorbia sp. a ne Scrophularia tristis (CG)
« Odgovor #4 poslato: 22.Jul. 2015, 07:20:18 »
Ne znam šta vas je navelo na rod Scrophularia, možda ova crvena stabljika ali slika plodova i semena nedvosmisleno dokazuje da je rod Euphorbia.

ihi

• Leptir
Odg: Euphorbia sp. a ne Scrophularia tristis (CG)
« Odgovor #5 poslato: 22.Jul. 2015, 15:31:37 »
U pravu ste. Zavelo me je nekoliko stvari, najpre do pola gole stabljike, zatim ciklama boja stabljika, potom od polovine stabljike  metlica, pa stanište, i vrag bi  ga znao šta sve još, u svakom slučaju napravio sam tešku grešku.  Izvinjavam se i jednoj i drugoj biljci.