Autor Tema: Galium flavescens ili Galium corrudifolium?  (Pročitano 829 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Galium flavescens ili Galium corrudifolium?
« poslato: 03.Jul. 2015, 19:28:18 »
Od svih biljaka sa Vršačkih, izgleda ostaje najproblematičniji ovaj Galium bledunjavih cvetova:

foto br. 91 fotografisano 22.06.2014. godine, vršački breg; iza dečijeg odmarališta crveni krst. Galium sp. id snežana vukojičić
(iz ranijeg posta biljke bez id)

« Poslednja izmena: 04.Jul. 2015, 22:33:37 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
Odg: Galium flavescens ili Galium corrudifolium?
« Odgovor #1 poslato: 04.Jul. 2015, 00:01:41 »
pa di su fotografije koje sam ti poslao? :) 

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 04.Jul. 2015, 22:32:41 »
Bez nervoze molim ;D Zaspao sam radeći na ovom postu i zaboravio da ga nadopunim. Ceo dan sam do kasno uveče radio na materijalu i mogu ti reći da sad 99% imamo ID: Galium flavescens. To je istočna vrsta sa Karpatsko-Transilvanijsko-južnobalkanskim rasprostranjenjem. Kod nas je na listi zaštićenih, pa je nalaz time od još većeg značaja.

Ovaj post isključivo služi kao referenca za prikazivanje kako sam došao do rezultata, ali su svi dobronamerni komenti dobrodošli.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 04.Jul. 2015, 22:37:28 »
A sad u detalje.

Prateći dva ključa (Simon-Csapody i Flora Srbije) suzio sam mogućnosti na vrste oko Galium mollugo (obični broćac), to jest one broćke koji su recentno odvojeni od njega. Od svih, najinteresantniji je i najređi flavescens.

Biljku mi je 26. juna Zoran pokazao na staništu i pokupio sam delove potrebne za det. i za herbar.
Da vidimo jasne odlike: stabljika četvrtastog preseka, gola i sjajna, list izdužen, usko linearan, kopljast sa izraženim vrhom u obliku savitljive tanke bodlje. Cvet bledo žućkast, žućkastobeo na laticama sa izraženim osjem. Relativno je malo takvih vrsta, u toj kombinaciji odlika - četvorougla stabljika a cvet nije beo, crven ili druge boje.

Gledajući mnoštvo slika raznih faza razvoja (koje je Zoran poslao i koje sam napravio) i pokupljeni egzemplar ključevi dovode samo do 2 vrste:

(1a) ["cvet žućkast ... krunični režnjevi na vrhu u obliku šiljatog osja"] --- Galium flavescens;

(1b) ["listovi klinasto objajasti, tupi..."] --- ova dihotomna linija (bez obzira na prisutno osje kruničnih režnjeva) odmah ne dolazi u obzir, mada na netu nisam ni pronašao nijednu sliku ove vrste (Galium firmum) pa da se ima ikakva predstava;

(2a) do corrudifoliuma se dolazi linijom --- ["cvetovi beli... krunični režnjevi na vrhu s osjem ...plod nešto hrapav"] --- ove odlike ga isključuju, molim usporediti sa priloženim slikama uvećanih detalja :) Takođe corrudifolia ima zabeleženu odliku koju kod naših primeraka nismo ustanovili: cvet joj je češće beo nego žućkast (po Flori Srbije recimo nikad) i da joj je cvast unilateralna (nagnuta ili izrasla samo na jednu stranu);

(2b) a tu je i izvestan lucidum sa srebrnasto svetlucavom, takođe četvrtastom stabljikom. Ali je cvet takođe beo. Ključ kaže još i da ima odliku cvasti da joj raste multilateralno, dok je kod mediteranske broćike često pognuta i jednostrana (unilateralna).

....

Znači, uprkos bogate (i složene) familije ne dolazi u sliku baš mnogo vrsta.
A treba imati u vidu i rasprostranjenje, tj. areal. Prvi predlog Galium corrudifolium je problematičan za Vršačke planine, obzirom da je mediteranska vrsta (tako je i zovu a lat. sinonim je adriaticum).

Da vidimo još stanište. Mediteranski broćac nastanjuje suve kamenite travnjake i šipražje brdskih padina a javlja se u gustim populacijama, dok flavescensi rastu pojedinačno na stenama na sličnom staništu, ali i do većih visina.

Sve u svemu, ako neko ima bolju ideju, ili sam nešto omanuo neka javi.
U opisima sam sakupio svu raspoloživu informaciju, pa ko voli nek izvoli:

..............*     corrudifolium
..............*     flavescens

Suplementi --- list sa strane i odozdo; preseci stabljike i lista; naličje lista sa blago uvrnutim rubovima; otcvetali podanak sa formirajućim plodom; plod izbliza;

« Poslednja izmena: 05.Jul. 2015, 18:57:24 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 04.Jul. 2015, 23:55:27 »
Listovi su izuzetno tanki (trebao je mikroskop uvećanja oko 40x), sa jednom brazdom u sredini. Na naličju su samo malo uvijeni. Jeste da je primerak koji sam poneo bio polu-uvenut, ali je još bilo toliko vlage u egzemlparu da se jasno vidi (računajući naravno i habitus i cvet): ovo nije corrudifolium.

Izuzetan nalaz, još jednom čestitam Zoranu!

Suplementi 2 --- veličina proučavanog materijala u odnosu na šivaću iglu; sto u toku posla (detalji); a nije izostala ni asistencija (rad se odvijao pod budnim okom inspekcijskog nadzora); najzad i crtež dr.Vere Csapody o dve vrste iz ključa (A) corrudifolia (B) flavescens

« Poslednja izmena: 05.Jul. 2015, 00:39:00 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 05.Jul. 2015, 13:08:53 »
ja zbog tvog požrtvovanja ostao bez teksta :) 

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 05.Jul. 2015, 13:28:08 »
p.s. bilo bi lepo da postaviš i tvoje mikroskopske fotografije

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 05.Jul. 2015, 18:40:08 »
Ako misliš u BioRas, nisam hteo zbog slabog kvaliteta istih.
Stavljam na glasanje, u slučaju dva ili više glasa ZA (ti i još neko sa foruma) postavljam 8)

P.S. požrtvovanja će tek biti, jer i Gabor čeka svoje bube a ja se sve više gubim u podacima, nisam još poslao materijal ni za prebrojavanje ptica od zimus (IWC), pa za EBBA atlas, pa cenzus roda, cenzus pčelarica i bregunica, pa humke za wikipediju... ... samo da uspem sve to da odradim što pre. Preko glave.

Još da ti javim za onu sasušenu orhideju da ne znam da je odredim! Na žalost nisam našao ključ koji prikazuje plodove. Pokušaj sa FB grupom, ako imaš fotografije. Ja sam pokupio taj jedan primerak koji je već bio odbacio semenje. Bio bih presrećan da mogu da kažem bar porodicu ako već ne i rod. Inače po izgledu sumnjam na Dactylorhiza incarnata...
« Poslednja izmena: 05.Jul. 2015, 18:51:45 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 06.Jul. 2015, 10:07:01 »
ma kvalitet fotografija je odličan. bilo bi lepo kada bi sve vrste flore, faune i gljiva u bioras-u imale i fotografije tkzv. ključeva. što se orhideje tiče, ne vrede nam mnogo čaure. većina liče jedna na drugu. moj prijatelj veruje da je reč o nekoj vrsti roda Anacamtis, moguće morio. isto tako, za biljku koju smo bezuspešno tražili kaže da je u rumuniji ima tek od grada turnu severin i to sporadično sve do crnog mora, tako da rumunski deo banata odpada. 

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 06.Jul. 2015, 16:57:33 »
Znaš kako je već sa zvaničnim podacima, ja ipak ne bih prestao sa traženjem. Tim će biti veća senzacija kad nađemo :D

Vršac već ima Uralsku sovu, što ne bi imao i Tatarsko zelje?

Pogranična zona skriva svakojake stvari, poslaću neke interesantne panorame gde se vidi nešto. Oni brežuljci što sam ti rekao - provozaj se sledećeg maja jedno poslepodne i ako livada negde jako beli - to je to...