Autor Tema: Mala ušara  (Pročitano 1288 puta)

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Mala ušara
« poslato: 06.Mar. 2012, 10:52:23 »
Sinoć sam čuo udaranje krila po prsima prilikom leta(tačnije u pitanju je mužjak male ušare).
Koliko sam čuo to je neka vrsta udvaranja pred parenje. Da li sam u pravu?
Takođe nekoliko jata ždralova preleće ka severu. PROLEĆE!
Ćubaste ševe po žitima takođe.
Pozdrav svima od Dejana

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Mala ušara
« Odgovor #1 poslato: 07.Mar. 2012, 00:04:24 »
Koliko sam čuo to je neka vrsta udvaranja pred parenje. Da li sam u pravu?
I jeste i nije, ušare se veoma rano gnezde, ja sam teritorijalni zov (dubok "hu") ove godine slušao već od decembra. Ne znam kako su reagovali na jaku zimu (zima može da ih desetkuje ako istraju minusi), ali bi u ovom periodu ženka već trebala da sedi na jajima. Tamo gde si to čuo najkasnije oko prvog maja (ali najverovatnije ranije) biće mladi svuda po drveću i visokim pištanjem prizivati roditelje. Interesantno, ali kao da unapred znaju, položiće toiko jaja koliko glodara očekuju da će biti na trpezi, na neki način prilagođuju broj mladih ponudi ekosistema. Ako bude gradacija glodara (ona sinus linija koju poznajemo iz udžbenika biologije) gnezdiće se još 1-2 puta i izneti potomstvo.
Pripremaj kameru, laki su za slikanje. Ovog sam snimio prošlog leta (drugo leglo) nedaleko od mene. Slika je očajno ispala (pored mene su galamili klinci) imam i boljih ali nemogu sad da nađem.
« Poslednja izmena: 07.Mar. 2012, 00:39:20 jozi »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 13.Apr. 2012, 20:17:31 »
Ali je tačno da se mužjak udvara ženki lupajući krilima.

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #3 poslato: 24.Maj. 2012, 20:48:15 »
-

Ne bih da otvaram drugu temu sa istim naslovom...

Večeras sam našla ovu pufnicu na zemlji, slikala je a zatim stavila na najbliže drvo gde sam mogla dohvatiti granu.
Slikano sa makro objektivom jer mi je uvek na fotoaparatu a žurila sam da se vratim do sovice pre nego što je dohvate psi lutalice. Nadam se da će je roditelji malo izgrditi što je odlutala tamo gde joj nije mesto i da će nastaviti da je hrane.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 25.Maj. 2012, 19:25:18 »
Super, Enka :)
Inace jedna zabluda - ako neko misli da oni ispadaju iz gnezda, ne, oni sami izlaze i vesto se gmizu i pentraju po granama, a ova koju si nasla ce uskori i da poleti sa grane na granu ;)

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #5 poslato: 25.Maj. 2012, 20:24:33 »
-

Ova se baš i nije vešto pentrala po granama, čin je osvanula na zemlji.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 27.Maj. 2012, 22:03:33 »
Ako imaš prilike, a dešava se kao meni da se gnezde u bašti (pa i kod Gabora ;)) - onda ih posmatraj malo. Dovoljno je ustanoviti da je sutradan na drugom drvetu - ali kako? Prvo sam našao gnezdo puno mladih. Za par dana prazno. Rekoh neko ih je pokupio ili grabljivac ubio. Opet za par dana čuju se i vide na svom okolnjem drveću. Još par dana i ove bele tufne letkaju unaokolo. Šteta što nisam imao kameru da to snimim ;)

Ako hoćeš da ih imaš samo postavi visoko u rašlje grana jednu staru korpu - savet od kolege ornitologa kome već godinama gnezde ovako. Naravno uspeh u primamljivanju je srazmeran sa nedostatkom svrakinih gnezda i ponude dobrog drveća u okolini.
« Poslednja izmena: 27.Maj. 2012, 22:07:12 jozi »

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #7 poslato: 27.Maj. 2012, 22:11:59 »
-

Ima ih kod mene u dvorištu, doduše, nema gnezda, ali se gnezde na groblju, na par desetina metara od mog dvorišta, vrlo često dođu u dvorište na drveće. Imam u bašti na bademu svrakino gnezdo već godinama, ali je svake godine zauzeto :-)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 29.Maj. 2012, 00:26:39 »
Jedno pitanje - da li si ga lako uhvatila? Jer se sa tvoje slike vidi da je u pitanju poletarac. Verovatno nije bio dovoljno razvijen da se vrati na drvo, ali ovakvi primerci već sasvim sigurno lete.

Evo ga jedan "besan" mlađi primerak od pre neki dan...
(Nažalost šišarka je pokvarila fotku :()

« Poslednja izmena: 29.Maj. 2012, 00:32:11 jozi »

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #9 poslato: 29.Maj. 2012, 00:40:15 »
-

Nije bio problem uhvatiti ga, prilično mala ptica, nisam proveravala koliko je sposobna da leti. Pošto mi ovo nije prvi susret sa malim sovama ponela sam gumene rukavice i hvatanje je bilo bez posledica, obostrano.
Ovaj mladunac sa tvoje slike je mlađi od ovog kog sam ja dizala na drvo, njemu se paperje nije videlo.