Autor Tema: Oxalis  (Pročitano 520 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
Oxalis
« poslato: 07.Jun. 2015, 12:02:07 »
ovo nisu fotografije iz prirode već iz jedne nazovi zatvorene baštice na mom radnom mestu. zainteresovao sam se koje su jer ne traže neke posebne uslove, pa rekoh da ih posadim kući. dobio sam odgovor da su verovatno Oxalis violacea i Oxalis corniculata. uvek nakon toga proverim na portalu bioras-a i srećom u statusu vrste vidim da su neki oxsalisi potencijalno invazivni. hoću da kažem da je odlično to što se pored opisa biljaka unose i podaci o njihovom statusu. samo nastavite tako, a što se tiče ove dve biljke, više me ne interesuju za sadnju :D 

zoran gavrilović

• Leptir
nastavak
« Odgovor #1 poslato: 07.Jun. 2015, 12:03:05 »
ovo je druga

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Oxalis
« Odgovor #2 poslato: 07.Jun. 2015, 13:29:54 »
Izbliza su dosta dekorativne. Sitne ali donose mnogo cvetova. U svojoj domovini Americi su šumske biljke (wood-sorrel). Kod nas, posredstvom čoveka – svuda u širenju. Ali u prirodi još ne toliko izraženo kao u okolini naselja.

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 07.Jun. 2015, 18:37:55 »
Ja sam mislio da je Oxalis corniculata domaća, a Oxalis stricta američka.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 11.Jun. 2015, 00:04:20 »
Da, ja sam pogrešio. No naša "prava" domaća vrsta je Oxalis acetosella, po šumama, dok su ove druge ipak introdukovane. Istina, corniculata ne iz Amerike nego iz južne Evrope, ali je danas kosmopolit, i to invazivan.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 01.Okt. 2015, 22:01:57 »
Oxalis corniculata. nisam se nadao da ću je videti na vš bregu. danas je videh. odbegla iz "baštice" dečijeg odmarališta crveni krst i iz dvorišta jedne od vikendica  >:(

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 03.Okt. 2015, 22:05:42 »
Više bih voleo da si našao Oxalis acetosella, jer za Vršačke imamo samo Sučevićev podatak. To je šumska biljka, ja do dosad nijednom nisam video u mom skromnom bijenju tamo.

Intenzitet širenja ovog tvog zavisi od mnogih faktora. Kako ja vidim obe soce  (stricta i corniculata) koje nisu kod nas u Vojvodini domaće, bolje se šire na urbanim mestima nego u prirodnim. Ali zato se kaže "potencijalno invazivna"!

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 03.Okt. 2015, 22:53:07 »
a tek što ima Portulaca oleracea L. do sad je nisam ni primećivao. strašno. skoro pored svake šljunčane staze i kamenjara