Autor Tema: siva vetruška  (Pročitano 1781 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
siva vetruška
« poslato: 02.Jun. 2015, 22:24:38 »
mogu da se smatram "odabranim", jer retko ko na radnom mestu ima priliku da mu sive vetruške po ceo dan lete iznad glave :)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: siva vetruška
« Odgovor #1 poslato: 03.Jun. 2015, 20:11:14 »
Budi siguran u to! ;)

Mi ih ovde u Bačkoj imamo, ali daleko u manjem broju, a kamoli da me preleću...

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #2 poslato: 14.Jul. 2015, 13:42:13 »
Ovo je mladunac, ceka hranu. Imam i ja jednog ovde u Batajnici.  :D

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 18.Jul. 2015, 21:06:01 »
jok. ovo je odrasla ženka. u vreme fotografisanja nisu još ni položile jaja

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 19.Jul. 2015, 03:43:49 »
ah da, na poslednjoh fotografiji je mužjak

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 24.Jul. 2015, 20:36:21 »
E, sad se i ja mogu smatrati odabranim, jer sam u ponedeljak bio u prilici da posmatram sive vetruške (njih 5-6) na istočnom zapadnom delu njihovog evropskog areala - pored Stanišića kod Sombora, a učestvovao sam i u prstenovanju nove populacije zlatovrana na tom području. Po rečima lokalnog ornitologa Dejana Đapića (na slici stoji na merdevinama kod duplje) ova ptica nestala je iz zapadnog dela Bačke pre oko 30 godina, a sada se već druge godine gnezdi po nekoliko parova u postavljenim dupljama.

« Poslednja izmena: 10.Avg. 2015, 20:51:51 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 25.Jul. 2015, 10:07:09 »
:D ne mogu da verujem kad vidim ovu poslednju fotografiju. isti "tip" bandere, slična kućica koju je mile v. postavio, (okolina naravno ravnica) i u kućici modrovrana. do sada ih nije bilo u vršcu (ne govorim o periodu od pre 30 i kusur godina). e sad, prošle nedelje prisustvovali smo jednom za mene "fenomenu". došao je mile da prstenuje sive vetruške na mom radnom mestu (nisam prisustvovao jer sam morao da radim :( ) pogledam onu "udolinu" o kojoj sam ti pričao, kad iznad na nebu kruži ohoho vetruški. kako ja na toj visini ne mogu sa sigurnošću da ih razlikujem, pozovem mileta da donese dvogled. gruba procena...oko 40 sivih vetruški lovi insekte (verovatno mrave). naravno bilo bi lepo da su sve "naše" iz okoline gde znamo da ih ima, ali na 30 km u rumuniji ima isto jedna kolonija. to sam video samo taj dan i više ne. naravno da sam ih viđao u lovu, ali po par primeraka iz iste kolonije. ovo je bilo okupljanje sa svih strana.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 04.Avg. 2015, 04:50:03 »
hvala mojim kolegama što su me obavestile da je jedan ptić sive vetruške ispao iz gnezda. ovaj par je malo okasnio sa gnežđenjem tako da za njega nismo ni znali. to znači da na mom radnom mestu ima 5 parova sivih. ptić je živ, zdrav, nahranjen i vraćen roditeljima.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 10.Avg. 2015, 20:50:45 »
Znači li to da je tvoj "čudan" hobi posmatranja ptica ipak naišao na razumevanje od strane ostalih graničara? :)

Sjajna ptica, neizmerno lepa zar ne? Drago mi je da je spašena i da su se na nju sažalili i javili da je u nevolji

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 11.Avg. 2015, 09:52:34 »
pa pojedinci, odnosno 2-3 ima razumevanja i učinili su to isključivo zbog mene a ne zbog same ptice. ostale baš briga,. ni ne primećuju ih. ja i to neinteresovanje smatram odličnim jer ne uznemiravaju ptice, čak ni ne prolaze ispod mesta gde se gnezde. 

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 12.Avg. 2015, 10:54:40 »
 :D

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #11 poslato: 20.Avg. 2015, 22:16:44 »
da ne otvaram novu temu kad smo već kod vetruški. ova mlada je fotografisana 19.08.2015. u 06,30 časova. ovakvu pozerku još ne videh. izgleda da je svesna koliko je lepa :D

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #12 poslato: 23.Avg. 2015, 22:24:21 »
Naravno, u pitanju je mlada ženka. Razlog za poziranje je i to :) a možda još samo nije videla čoveka izbliza pa je iz znatiželje pustila da joj priđeš
I da, u pitanju nije siva već obična vetruška, stavljam jer nisi naglasio
« Poslednja izmena: 23.Avg. 2015, 22:29:31 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #13 poslato: 23.Avg. 2015, 23:48:24 »
da obična, mada ne volim to "obična" u nazivu.