Autor Tema: nove stare gusenice  (Pročitano 890 puta)

ihi

• Leptir
nove stare gusenice
« poslato: 15.Maj. 2015, 06:10:52 »
Prošle godine u ovo vreme u gljivarenju s prijateljima po Makišu fotografisao sam dve gusenice. Prijatelji su mi poslužili kao panoi za izložbu, u prvom slučaju Mariova kapa, u drugom Nikšićeva jakna. Možda će Boženka ili Milan ovo iskoristiti.

ihi

• Leptir
Odg: nove stare gusenice
« Odgovor #1 poslato: 15.Maj. 2015, 06:11:40 »
i

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #2 poslato: 15.Maj. 2015, 22:16:12 »
Zamalo pa da se bitni detalj na gusenici ne vidi. Za malko. Zbog toga moram stalno da dosađujem sa savetom da gusenice treba slikati od gore, sa strane i glavu. Ako ima neke izrasline poželjno je i to slikati.

Postoje dve vrlo slične vrste koje je dosta teško razlikovati kod imaga, ali se lako razlikuju u stadijumu gusenice. Razlika je u uzdužnoj liniji. Gusenica Amphipyra berbera ima uzdužnu belu liniju neprekidnu a Amphipyra pyramidea ima prekid te linije odmah iza glave pa negde do prve trećine tela.
Ovo je gusenica A. pyramidea.
Znate li tačan datum? U exifu slike piše da je slikano 13.04.2014. Da li je moguće da datum na fotoaparatu nije bio dobro podešen? Malo mi je rano da ova vrsta bude u ovako kasnom stadijumu polovinom aprila. Pošto kažete da je slikano u ovo vreme, polovina maja zvuči vrlo realno.
Nažalost, za drugu gusenicu mogu reći samo da je najverovatnije iz familije Noctuidae.
« Poslednja izmena: 16.Maj. 2015, 14:39:52 božEnka.hric »
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 16.Maj. 2015, 06:30:28 »
Ja sam omanuo kazavši "u ovo vreme". Trebalo je da kažem sredinom aprila 2014.
Naime, moj fotoaparat podešen je da uvek ispisuje dane fotografisanja bez trenutnog podešavanja pa mu se zbog toga može verovati, automat je. Ja bih, ako bi se od mene očekivalo, verovatno često zaboravljao da ga podešavam pa bi se na fotografijama pojavljivali totalno pogrešni datumi.
Drugo, ja vodim pisanu evidenciju gde sam bio, s kim sam bio, šta sam našao. Proverio sam i u mom dnevniku stoji: Makiš 13. IV 2014.
A to što nas fotografe svega i svačega upućujete na morfologiju gusenica, sjajno je. Nadam se da ću zapamtiti, mada kod nekih vrsta teško uočavam šta je glava a šta rep.
Da li je ovo lapsus calami A. brebera ili A. berbera?
« Poslednja izmena: 16.Maj. 2015, 06:58:40 ihi »

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #4 poslato: 16.Maj. 2015, 14:47:41 »

Jeste greška, treba A. berbera.
Što se datuma tiče upisaću 13. 04. Pošto ste gusenice našli sredinom aprila to znači da neki primerci ranije sazrevaju od drugih. I to je koristan podatak.
Događa se i meni da kod nekih novih vrsta gusenica moram pažljivo da zagledam ne bih li utvrdila gde im je glava. Umeju da zavaraju baš ubedljivo. Naročito Sphingidae varaju, imaju relativno malu glavu i repić koji liči na rog.
http://www.habiprot.org.rs/Alciphron/pregled.php?grupa=10&vrsta=443702
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.