Autor Tema: Močvarne biljke  (Pročitano 968 puta)

Psychon@ut

• Jaje
  • *
Močvarne biljke
« poslato: 10.Maj. 2015, 01:54:46 »
Prije par dana fotkao sam telefonom neke biljke sa "izleta" u močvaru. Nemam priliku često da gledam ove biljke pa mi je većina bila nepoznata.

BiH, Laminci (nekih 10-ak km od Bardače)

Za prvu sumnjam da je Veronica anagalis aquatica, a za drugu Rorripa amphibia (u pozadini se vidi Alisma plantago butomacae ako se ne varam)]? :/

Psychon@ut

• Jaje
  • *
Odg: Močvarne biljke
« Odgovor #1 poslato: 10.Maj. 2015, 02:03:35 »
Lemna sp. i još nešto pri dnu :D

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 12.Maj. 2015, 17:21:56 »
Idem obrnutim redom:

Sočivica je najverovatnije Lemna gibba, a ono pri dnu (verovatno) je predstavnik roda Callitriche (barske mišljakinje) - verovatno obična (lat. stagnalis). To su interesantne i retke biljke koje žive samo u jako čistoj vodi (npr. ušće potoka).

Ono je ugaz (piše se Rorippa), a biljka u pozadini je Alisma plantago-aquatica (žabočun).

Za Veronica anagalis-aquatica nisam 100% siguran bez cveta, ali vrlo verovatno...

Inače, u kakvom stanju je Bardača? Čuo sam kontraverzne vesti... Da li je pod državnom zaštitom i da li se formalno štiti? Ima li ptica, kao u nekadašnjim, legendarnim izveštajima? Ima li kolonije galebova (Larus ridibundus) ili čigri (Chlidonias i Sterna)? Hvala unapred na infu.
« Poslednja izmena: 12.Maj. 2015, 17:45:21 jozi »

Psychon@ut

• Jaje
  • *
« Odgovor #3 poslato: 14.Maj. 2015, 23:31:45 »
Ne znam odakle mi izleti ovo "butomaceae" sam sebi se čudim. Hvala. Moraću još malo da istražim za ovu prvu što hoću da je natjeram da bude Veronica :D

Nemam baš puno informacija o Bardači. Zadnji put sam bio tamo prije 3 godine u sklopu terenske nastave sa asistentima. Ostala su 2 jezera od 11 ukupno koliko je bilo prije. Većina je isušena i tamo je posađen kukuruz :P. Sa stanjem ornitofaune nisam upoznat ali baš ću pitati neke ljude iz udruženje sigurno imaju više informacija.

Evo ga Leucojum aestivum, bilo ih je jako puno.

Imam još nekoliko nedeterminisanih ali drugom prilikom...

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 15.Maj. 2015, 13:13:39 »
Hvala na infu o Bardači.
Od ptica me zanimaju pre svega predstavnici Lariidae, znači koje se gnezde kolonijalno.