Autor Tema: White balance (vernost boja) 5 Jubilarni  (Pročitano 661 puta)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
White balance (vernost boja) 5 Jubilarni
« poslato: 08.Maj. 2015, 18:44:47 »
Dali verujete da se neko setio izvrnutog tetrapaka, tek pre koju godinu, i doneo nam
besprekornu metodu, kojom UVEK mozemo da bojama na nasim slikama povratimo
originalne boje, ma koliko da smo pogresili kod setovanja kamere, pre snimanja.
Ovde cemo govoriti o bojama a ne o ekspoziciji, da ne bude zabune. Kasnije cemo i o ekspoziciji.
ALI, sve ovo pod jednim uslovom!

Ustaljena je praksa, i treba da nam udje u krv, da pregledamo podesavanja na nasoj kameri, pre snimanja. Tako izbegavamo razocarenja, kad slike otvorimo kod kuce.

Prvo, i najosnovnije, je podesavanje "White balance". Danas skoro sve pa i one naj-jeftinije kamere imaju ovu opciju.
A o okviru ove opcije, moramo da postujemo jedan zakon, koji kaze;
"Ne stavljaj "White balance" na "Auto"!!!!!!!!!!!"

Logika kaze da ovo podesavanje treba izabrati na osnovu vrste osvetljenja, na terenu, i tada
imamo mnogo manje posla, kad se vratimo kuci.

"daylight" dnevno svetlo
"shadow"  senovito, u senci
"cloud"  oblacno
"flash"  blic
i tako dalje. Dakle, ima vise nego dovoljno opcija da kameru prilagodimo vrsti osvetljenjam na terenu.
Zasto ne "Auto"?
Ili, jos bolje, zasto ne "Auto" za nas koji slikamo u prirodi. Iako sam o ovome vec pisao, da ponovim; "Auto" je za TURISTE i samo za njih. Zasto"?
Vec sam pisao da senzor kamere trazi, u sceni, makar jedan neutralni/bezbojni piksel
ILI da u slici ne dominira previse jedna boja. "Auto" podesavanje ce manje/vise raditi dobro kad slikamo ulice, zgrade, pejsaze, grupe ljudi, itd, jer ce se tu UVEK naci, ili bar vrlo blizu
neki srecni neutralni piksel i slika ce biti O.K.
Ali, u prirodi to nije slucaj. U prirodi, osim ako sam objekat nije neutralne boje, ni svecom
necete naci neutralni poksel, i slika ce vam imati boje drukcije od originalnih, 100%!
Ovde ne pomaze ni tetrapak, jer ce kamera svaku dominantnu boju, tretirati na drugi nacin.
Za ovo resenja nema, nema, nema!!!!!!!!!

Zato, zaboravite da vasa kamera ima "Auto" "White balance"!

A sad o ovoj metodi, koja je namenjena onima koji imaju Photoshop a isto moze da se
radi i u Irfan View. (u sledecem dopisu!!!)
Pisao sam vec; otvorite bilo koji tetrapak, koji je kao posrebren iznutra, operite, osusite,
isecite 10x10 cm. i stavite ga u neku kesicu (da se ne prlja) pa u dzep ili torbicu sa kamerom.
Kad izadjete na teren, pogledajte nebo, pa na osnovu vrste osvetljenja, podesite "white balance". Za to vam treba dva minuta!

Ako se vreme, u medjuvremenu promeni, nemorate da menjate podesavanje, (ako vas mrzi!),  to ce kod kuce tetrapak da sredi!

Slikajte vas objekat a onda, u istom pravcu, odakle ste slikali objekat, slikajte vas tetrapak,
i to tako da ispuni ceo format trazila i DA BUDE NEOSTAR!
Dok god slikate objekte pod istim svetlosnim uslovima, taj jedan snimak je dovoljan.
Ali, ako se namerite na objekat koji je, recimo, u senci, slikajte tetrapak u senci, da biste
imali "referencu" za taj snimak.

Kad slikate tetrapak, vodite racuna da je podalje od zelenila, ili drugih boja, da nebi "primio" na sebe refleks od te boje. U tom slucaju nece biti neutralne boje vec ce i on biti obojen i neupotrebljiv!!!

Kad kod kuce otvorite slike, odmah preimenujte slike tetrapaka, prema vrsti osvetljenja;
"Suncano", "oblacno" itd.
Na slikama u primeru, ja sam podesio white balance na "shade' senka, a slikao sam na suncu.

Na slikama je opisan ceo postupak.
Srecan rad!

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: White balance (vernost boja) 5 Jubilarni
« Odgovor #1 poslato: 10.Maj. 2015, 18:14:50 »
Vrlo korisni saveti.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica