Autor Tema: Trocheta danastrica  (Pročitano 1106 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Trocheta danastrica
« poslato: 28.Apr. 2015, 07:43:44 »
Pecaroša ima svuda a neki u nekim slučajevima kao mamac koriste pijavice. Pošto se one teško sakupljaju neko se dosetio da ih lovi i prodaje pecarošima. E na takvog jednog prodavca naišao jedan moj kolega biolog (nije pecaroš) i kupio gomilu pijavica. U Srbiji nema specijalista za pijavice pa je materijal stigao do jednog nemca koji je među njima našao i ovu vrstu, inače novu sa Srbiju. Ja sam bio zamoljen da za potrebe naučnog rada odradim fotografije i rad je nedavno izašao iz štampe. Inače, u narodu se ova pijavica naziva durbok.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Trocheta danastrica
« Odgovor #1 poslato: 28.Apr. 2015, 11:07:43 »
.

Ako je vrsta nova za Srbiju, kako to da u narodu postoji ime za nju?
Da li ima sličnih vrsta pa ih narod sve isto zove?
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 28.Apr. 2015, 11:21:54 »
Kada sam išao na pecanje na Tamiš, pa i do Dragišinog Tomaševca, susretao sam se sa pojmom durdubak, a to je bila neka pijavica. Potaknut Boženkinim pitanjem, zavirio sam u Rečnik i našao sledeće:
DURDABAK, pokr. vrsta pijavice. "Ako je živ mamak, na pr. riba, žaba i durdabak (magareća pijavica) onda se (udica) spušta malo dublje" (Smederevo, Momirović P., GlEM 1937,155).

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 28.Apr. 2015, 13:15:36 »
Narodni naziv je često vezan za grupu vrsta a ne za vrstu a to što nešto biolozi nisu evidentirali seljacima ništa ne znači. ;D

Tot Ivan

• Ovlašćeni pristup
  • Guseničica
  • *
« Odgovor #4 poslato: 28.Apr. 2015, 13:44:57 »
pisao vec zbog toga 2 puta i nisam dobio odgovor.... http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,2449.0.html

Istina da niko nije znao za "durboka", posto idem na pecanje od malih nogu, znam za njega, i postoje razni nazivi, ali pecarosi ne znaju da li je pijavica ili glista, ili nesto trece. U svakom slucaju bas mi je drago da sam saznao kako je latinski naziv :D

Inace nekoliko puta sam pitao profesore sa PMF-a, niko nije znao za ovo.., hvala Dragiši :)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 28.Apr. 2015, 13:57:53 »
Polako, polako, pijavica ima više vrsta i teško se determinišu bez seciranja, tj. ne može preko fotke. Ta vrlo lako može biti druga vrsta i drugi rod.

Tot Ivan

• Ovlašćeni pristup
  • Guseničica
  • *
« Odgovor #6 poslato: 28.Apr. 2015, 14:08:53 »
Jasno,jasno Dragiša... nego sam hteo reci da je "durbok" seljacki receno u pitanju. Ovako na brzinu sam reagovao, jer mi je vrlo interesantna tema
nasao sam 2 rada
http://hirudinea.de/T_danastrica.pdf

http://hirudinea.de/T_haskonis_Serbia.pdf

U svakom slucaju hteo sam reći da su čak i profesori znali za Durboka /durdubaka, ali nisu znali ŠTA JE.
Inace sam ja imao ideju jos u srednjoj skoli da pisem maturski rad o njemu, ali naravno ništa nisam našao :)
E sad da li je ovaj moj drubok bar Trocheta, ko zna...
postoji ovakvo nešto Trocheta subviridis

« Poslednja izmena: 28.Apr. 2015, 14:12:03 Tot Ivan »