Autor Tema: jozi pomozi :)  (Pročitano 938 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
jozi pomozi :)
« poslato: 17.Apr. 2015, 23:38:06 »
ne znam da li se još uvek ne uvećavaju fotografije na portalu kada otvorite nečiju fotografiju i nalaz unet spolja i kliknete na "slika u punoj veličini". uneo sam današnji nalaz Doronicum hungaricum, pa kada verifikuješ da probamo. isto tako, šaljem ti fotografije još nekih današnjih (veoma bitnih :) ) nalaza, pa ako možeš ti da ih uneseš da vidimo šta se onda dešava. idemo redom.

foto dh2  Doronicum hungaricum (koordinate i naravno datum isti kao i onaj koji sam poslao pre 5 minuta)

foto om1, om2 i om 3 Orchis mascula

foto dk1, dk2 i dk 3 Fritillaria montana Hoppe ex W. D. J. Koch   

šaljem ti koordinate

zoran gavrilović

• Leptir
Odg: jozi pomozi :)
« Odgovor #1 poslato: 17.Apr. 2015, 23:39:13 »
nastavak

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 18.Apr. 2015, 08:10:13 »
Tema je malo off topic, ali interesuje me kakvi su to problemi sa unosom slika sa interneta.
Oko toga imam sledeca pitanja:
1. Odakle dolaze slike (Facebook mozda?)
2. Ako je sa Facebook-a kako preuzimate link na sliku onda bi u Firefox-u ovako trebalo da izgleda ekran kada se kopira link na sliku.

izgled ekrana u Firefox

Izgled ekrana na Chrome

Ovako sam unosio i nisam primerio da ima bilo kakvih problema.

Jos jedna primedba. Iako nije obavezno, kod unosa slike dobro je uneti i adresu stranice sa koje potice slika jer ce onda  u BioRaS bazi da se formira link kojim se direktno preskace na FB stranicu u okviru koje se prikazuje i odgovoarajuca fotografija, a ne samo na golu fotografiju.

Stranica na koju vodi link u BioRaS-u ako se u polje 'Putanja ka slici' unese URL iz linije sa adresom sa stranice u facebooku odakle se kopira putanja na sliku

« Poslednja izmena: 18.Apr. 2015, 08:17:37 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 18.Apr. 2015, 09:31:41 »
problem je od pre par dana i radi se o sledećem. nalaz unosim po vašem uputstvu, a fotografiju na sledeći način: kliknem na ikonu i otvori mi se polje za unos fotografije. imam opcije Choose file, No file chosen i ispod opcije putanja ka slici i putanja ka stranici. kliknem na choose file i izaberem album na desktopu kompjutera gde su mi fotografije za unos. označim fotografiju jednim klikom i opciju open. zatim "uploadujem" fotografiju u polju za unos i ona mi se prikaže. stisnem ok i gotovo, ikonica pozeleni. tako sam od početka radio i nije bilo problema. nema ni sada problema sa unosom, već sa uvećanjem fotografije. kada npr. otvorim neki moj novouneti nalaz i kliknem na moju fotografiju, otvori se ono polje sa detaljima o fotografiji, gde su podaci o autoru, godini, identifikatoru... e sad, kada hoću da vidim uvećanu fotografiju. program mi je otvori ali ne uvećanu, već iste veličine. isto tako, kao Izvor stoji Undefined, što je malo sumnjivo. kad kliknem na izvor, pojavi se ekran sa Not found. ovo se dešava od skoro. ranije unetu fotografiju manjih dimenzija i veličine mogu da uvećam, dok neku novije unetu većih dimenzija ne mogu. nisam menjao način unosa fotografija (sa fejzbuka ih nikada ne postavljam). to najbolje možete da vidite kod onih mojih tvrdokrilaca koje sam uneo.   

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #4 poslato: 18.Apr. 2015, 10:19:48 »
Aha. Znaci problem je u stvari unos slike sa lokalnog kompjutera. Ja sam celo vreme mislio da je problem sa preuzimanjem slika sa interneta.
Ovo cu da proverim i videti da se problem ispravi.

Za slike koje su vec postavljene na Internet (Facebook ili ovaj forum) preporucujem preuzimanje linkova na sliku i stranicu sa slikom pomocu copy/paste (vidi slike na mom prethodnom postu). Ovim se skracuje vreme za unos jer nije potrebno dva puta uraditi upload na dva razlicita mesta. Prilikom preuzimanja slike sa interneta formira se lokalna kopija iz bezbednosnih razloga, tako da je slika svuda vidljiva cak i kada se na internetu izbrise ili iz nekog drugog razloga slika vise nije dostupna. U slucaju nedostupnosti slike na internetu problem se javlja samo kada se klikne na Izvor: u stranici 'Detalji o fotografiji'
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 18.Apr. 2015, 10:55:05 »
sačekaću par dana i probati ponovo sa nekim novim nalazom, pa da vidimo šta se dešava. hvala.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 18.Apr. 2015, 12:00:45 »
Zorane, izvini ispao sam par dana, zbog bolesti. I sin je dobio upalu ušiju, agonija ceo dan, ali smo na sreću sad bolje...

Hvala što si tako detaljno izneo problem. Sad je rešenje u pravim rukama, ja sam samo u nekoliko navrata pokušao sa posredovanjem, ali je izgleda još dosta stvari koje treba "glačati".

A što se podataka tiče, rasturio si! Preko mojih očekivanja. Za kockavicu sumnjam da će cvetati kada ja dođem, ali me čak i u plodu zanima. A ne zaboravi da se ardi o dve vrste i ja više tražim ređu F.meleagris od F.montana, mada samo po ukazu Sučevića. Ko zna da li je još uopšte ima na planinama?

Evo, čisto za referencu kako izgleda "prava" kockavica, ti kako si vešt naći ćeš sigurno ako je ima tamo:

Manja nevolja tokom unosa: hteo sam samo da nadodam sliku doronicuma odavde na tvoj unos, međutim sistem ne dozvoljava čak ni meni moderatoru izmenu/nadopunu nečijeg originalnog unosa. Čini se da je na slikama najosetljiviji. Tako da sam morao uneti još jedan nalaz za istu lokaciju. Ali to nije katastrofa :)
« Poslednja izmena: 18.Apr. 2015, 13:52:46 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 18.Apr. 2015, 14:44:25 »
pa ne može biti sve savršeno :) samo vi ozdravite, a ostalo ćemo lako. nama koji ne poznajemo biljke teško je odrediti o kojoj vrsti se radi ako nema cvet, pa čak i onda samo poneke sa sigurnošću (ljubičice sigurno ne :) ). zato ti šaljem i fotografiju ovogodišnje tek izrasle degenove kockavice. srećom mile je bio pored mene, pa mi je rekao o kojoj je biljci reč. dakle, isti datum ista lokacija, a id milivoj vučanović.

danas sam mislio da nastavim, ali ove godine sam baksuzan što se kiše tiče. kada radim bude sunčano, čim sam slobodan, ono kiša ili košava. juče sam jedva ove uspeo pre kiše.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 18.Apr. 2015, 20:51:46 »
Sučević u knjizi Živi svet Vršačkih planina kaže "Vršačke planine sa okolinom imaju klimu u kojoj je dominantan činilac vetar. Vetrovi su prisutni u 3/4 godine. Tišine su retke, manje su od 1/4 ukupnog godišnjeg vremena. Dominantan vetar je košava... javlja se prosečno u godini 73 puta... Vetar ja jak i brz, a nisu retke ni razorne košave... Čistine bez vetra su retkost u Vršcu, njihova veličina je 22,8 dana u godini"

Pa na ovome baš ne zavidim, iako mi imamo dominantan severac, koji me ubija na terenima...

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 18.Apr. 2015, 22:25:51 »
samo ja znam sa koliko muke fotografišem bilo šta na vršačkom bregu naročito ako je to biljka, leptir ili neki sitan insekt na listu ili travi. pridrži, pravi zavetrinu, "klikći" do besvesti... :D malobrojni koji su bili na bregu kad duva košava znaju o čemu pričam. međutim ja bi i ovako i onako bio tamo. za mene nema "lošeg" vremena za boravak u prirodi. može biti samo kišno, sunčano i vetrovito. nikako "loše".

zoran gavrilović

• Leptir
nastavak
« Odgovor #10 poslato: 20.Apr. 2015, 21:34:15 »
da mi se ne nagomila dok se ne reši problem sa unosom fotografija.

foto ap1  mislim da je Aegonychon purpurocaeruleum; 17.04.2015. vršački breg; 527051 4997357 (394m/nv)

foto ee2 mislim da je Euphorbia epithymoides L. 17.04.2015. vršački breg; vrh turska glava; 526166 4997054 (371m/nv)

foto vtc1 Viola tricolor L. 17.04.2015. godine; vršački breg; 526491 4997165 (345m/nv) id  mervana v. hasanović

zoran gavrilović

• Leptir
nastavak
« Odgovor #11 poslato: 20.Apr. 2015, 22:22:47 »
foto ou1 fotografisano 17.04.2015. god. vršački breg; vrh turska glava; 526199 4997094 (365m/nv)  id  milica rat

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #12 poslato: 23.Apr. 2015, 08:44:47 »
Jedino za Euphorbiu nisam siguran, ostalo ću uneti. Za zadnju biljku si naveo ko je identifikovao ali nisi naveo naziv :)

Sutra popodne se vidim i sa Miletom u NS na ptičarskom skupu. Znači nema me par dana, a nakon toga tereni. Još nisam ni ozdravio, osećam se ko burek ali džaba kad zov prirode :D

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #13 poslato: 23.Apr. 2015, 20:25:21 »
ups, sad vidim za foto ou1 da nema id. Ornithogalum umbellatum L.

za onu Euphorbia epithymoides L. šaljem dodatnu fotografiju