Autor Tema: crno, 4 antene, 12 segmenata, šta je to?  (Pročitano 760 puta)

slavne

• Jaje
  • *
crno, 4 antene, 12 segmenata, šta je to?
« poslato: 11.Apr. 2015, 11:35:50 »
Ja ne znam, ali možda ima neko da prepoznaje ovog insekta.

U voćnjaku u zemlji na dubini 5-20cm nalazim insekta kao na slici dole, ima ih na svaki metar odprilike. Opis: 3 para nogu, napred se nalaze klešta, telo iz 12 segmenata, dužina 30mm, diferenciran grudni deo, pozadi dva izraštaja, napred zanimljivo izgleda da ima 4 antene, trbuh svetle boje, na ustima su mu klešta. Ima li neko ko prepoznaje koji je insekt u pitanju i kako deluje na voće?

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
Odg: crno, 4 antene, 12 segmenata, šta je to?
« Odgovor #1 poslato: 11.Apr. 2015, 13:02:53 »
Larva Carabidae. Neka me neko ispravi ako grešim.
Inače insekti imaju samo jedan par antena. To što vam se čini kao drugi par antena su zapravo delovi usnog aparata. Maksilarni palpi ako se ne varam.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #2 poslato: 11.Apr. 2015, 13:08:46 »
Larve trčuljaka (porodica Carabidae) su grabljivice, tako da nemaju direktan uticaj na voćke. Samo su znak da je tlo živo, kakvo i treba da bude.

slavne

• Jaje
  • *
« Odgovor #3 poslato: 11.Apr. 2015, 13:41:01 »
 Saša i Bojane, hvala puno na odgovorima, laknulo mi :). Bio sam pregledao dosta slika na Internetu, ali u glavnom se prikazuju na slikama odrasli primerci a ne larve, tako da sad vidim da Carabidae odgovaraju. Još lepše je što kažete da ne atakuju na voće (valjda).

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 12.Apr. 2015, 10:20:32 »
Daleko od toga da ovi jedu bilo šta od voća. Karabide su bube insektivori (jedu druge insekte) i verovatno jedni od najkorisnijih za poljoprivredu. Bilo bi mi drago da ih u mom voćnjaku ima :) To su bio-insekticidi ;)

Samo jedan tip-pretopstavka: pre će biti da je zemlja u voćnjaku zaražena larvama majske bube (gundelj) i da ove karabide idu na njih, možda. Ove majske bube žive pod zemljom nekoliko godina i za to vreme grizu korenje, pa s time indirektno umanjuju rod. U svakom slučaju ako ima baš mnogo karabida-trčuljaka, onda imaju obilje hrane, love nešto i time su od koristi, ako ništa drugo za bilošku ravnotežu, da se nadovežem na ostale.
« Poslednja izmena: 12.Apr. 2015, 10:28:35 jozi »