Autor Tema: Unos neidentifikovanih nalaza  (Pročitano 792 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Unos neidentifikovanih nalaza
« poslato: 06.Apr. 2015, 18:25:28 »
Prilikom unosa imena vrste kod novog nalaza kucanjem latinskog imena vrste pojavljuje se lista nadjenih vrsta u bazi. Kada se sa te liste klikne na neko ime taj nalaz se veze za vrstu iz baze i dobije status "neverfikovan", ukoliko osoba koja unosi nije ujedno i moderator/bliski saradnik za grupu kojoj data vrsta pripada. Ukoliko se vrsta ne izabere sa liste, za ime vrste ce se upisati do tada ukucani tekst i nalaz ce dobiti status "neidentifikovan". Ukoliko se vrsta ne izabere iz baze, program bi trebalo da zahteva da se izabere grupa (leptiri, vilin konjici itd...) sa padajuce liste koja se nalazi pored polja za unos vrste. Posto je u bazu vec sad unet jedan broj neidentifikovanih nalaza gde grupa nije izabrana, ovo ocigledno neradi. To ce se u narednom periodu pokusati srediti sa programerima.

MOLIM da se uz svaki neidentifikovani nalaz izabere grupa jer ce u suprotnom mogucnost pronalazenja odgovarajuceg nalaza biti vrlo teska i moderatori najverovatnije nece zavrsiti identifikaciju jer, ukoliko nema oznake kojoj grupi pripada neidentifikovani nalaz, on(ona) mora da pregleda veliku listu i da sa nje otvara jedan po jedan nalaz da vidi da li je na slici vrsta koja pripada njegovoj grupi. Neidentifikovani nalazi se ne prikazuju u javnom delu portala. Istina oni se mogu videti u extra.bioras ali, podataka o nalazu ce ostati potpuno neiskoriscen, odnosno nece uci u mapu. Kada je odgovarajuca grupa izabrana onda moderator moze iz gomile neidentifikovanih  nalaza lako da odvoji one vrste koje pripadaju njegovoj grupi.

Takodje bih molio da se u bazu ne unose nalazi sa identifikacijom "?" iz istih razloga koje sam malopre napomenuo. Ukoliko je potrebna identifikacija, fotografiju POSTAVITE na biodiv forum i, ukoliko se vrsta identifikuje, upisati u bazu sa identifikacijom. Slika nemora ponovo da se "uploaduje", dovoljno je prekopirati link na sliku u forumu! Generalno, smatram da je bolje da se u potpunosti IZBEGAVA unosenje neidentifikovanih nalaza u BioRaS bazu.

Iza BioRas mehanizma se ne nalazi grupa profesionalaca ciji je posao da odredjuje/dopunjava/ispravlja nepotpune nalaze i identifikacije koje postavljaju registrovani korisnici i zato APELUJEM da se prilikom unosa obrati paznja i da se, koliko moze, pomogne moderatorima koji svoje slobodno vreme posvecuju pregledanjem tudjih fotografija i odredjivanju vrsta sa njih.
« Poslednja izmena: 06.Apr. 2015, 19:11:21 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Unos neidentifikovanih nalaza
« Odgovor #1 poslato: 07.Apr. 2015, 22:22:07 »
Obzirom da je Boža već uneo oko 100 "dobrih" nalaza koji ovako ne mogu biti verifikovani - pitanje je da li u ovom slučaju može da se uradi neka automatizacija, mislim sa administrativne strane?
Konkretno:
Mogu li se nalazi određenog legatora "iz jednog koraka" svi pretvoriti u neverifikovane? Pitam jer mi izgleda kao da su svi taksoni osim CF. dobro upisani, samo ne kroz gore zadat proces već "copy-paste" metodom unosa imena. Ili je sada već kasno i nemoguće utvrditi šta se desilo?

Mislim, žao mi je i legatora, zbog velikog posla oko unosa, ali i moderatora grupe koji će ovako imati velik posao

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 08.Apr. 2015, 09:07:18 »
Modul za verifikaciju veceg broja nalaza je jedna od obaveza koje su programeri preuzeli da ce implemetirati. Imam njihovo obecanje da ce tokom vikenda da proradi. No, ne nadam se previse s obzirom na dosadasnje iskustvo u postovanju rokova.

Zamisljen je kao poseban panel, u kojem su izlistani neverifikovani nalazi za grupu kojoj pripada prijavljeni moderator, u kojoj on samo cekira nalaze koji trebaju da se verifikuju i sve na kraju posalje sa jednim klikom.

Na zalost, neidentifikovani nalazi ce morati da se otvaraju jedan po jedan, kako bi se pojedinacni nalazi vezali za vrstu u bazi.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 08.Apr. 2015, 11:26:20 »
Na zalost, neidentifikovani nalazi ce morati da se otvaraju jedan po jedan, kako bi se pojedinacni nalazi vezali za vrstu u bazi.

Jasno, pa i ja apelujem da se pridržavamo pravila unosa. Na žalost računarski sistem nije fleksibilan - veštačka inteligencija još nije izmišljena ::)
Pa ako se na data pravila naviknemo, biće lakše svima. Umanjićemo mogućnost greške i na kraju krajeva neće biti potreban dupli posao.
Svaku grešku kod svakog pojedinog nalaza - koji je svojevrstan karton nalaza - moraće da ispravlja neki moderator, sada ili kasnije.

Tako je bilo i nekada, pre računara. Razmislio sam: zamislite da svoje podatke publikujete u knjizi, pa se naknadno setite da ste polovinu datuma omanuli... Onda se u knjigu ubacuje ona mala ceduljica sa ispravkama :D

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 08.Apr. 2015, 12:09:01 »
Mislio sam da bude svima interesantno kao podstrek.

Ovako je izgledao karton prstenovane ptice u prošlom veku.

Godišnje se prstenuje na desetine hiljade ptica, i ti podaci stižu u neki od centara za markiranje životinja. Tada, 1986 i 89, centar u Zagrebu je imao ovakav karton za svaki nalaz - kucalo se na pisaćoj mašini. A mi se ponekad bunimo da je unos težak :P

P.S. zahvaljujem legatoru Ištvanu Hulo na ustupljenom kartonu - uspomena sa Ludaša ;)
« Poslednja izmena: 08.Apr. 2015, 12:13:05 jozi »